
Вакцинація за календарем щеплень — безоплатна для всіх українців
Усім громадянам України гарантується право вакцинуватися за Календарем профілактичних щеплень від таких 10 інфекційних хвороб: гепатит B, туберкульоз, кір, епідемічний паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк поліомієліт і хіб-інфекція.
Отримати щеплення можна після направлення сімейного лікаря (педіатра або терапевта) в облаштованих пунктах щеплень у закладах охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу. Україна забезпечена всіма вакцинами для проведення щеплень відповідно до Календаря профілактичних щеплень.
Внутрішньо переміщені особи можуть вакцинуватися без декларації
Внутрішньо переміщені особи можуть щепитись та вакцинувати своїх дітей звернувшись до найближчого закладу охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу. Переукладати декларацію для цього не обов’язково.
Вакцинацію у віддалених населених пунктах забезпечують виїзні бригади медиків
За підтримки ВООЗ і ЄС обласні центри контролю та профілактики хвороб отримали вакцинальні автобуси для наближення послуги з вакцинації до населення. Виїзди мобільних бригад проводяться, аби мешканці віддалених громад мали доступ до якісних та безоплатних медичних послуг. Йдеться про населені пункти з тимчасово ускладненим доступом до комплексної медичної допомоги, наприклад, на деокупованих територіях, в місцях виникнення надзвичайних ситуацій. Також вакцинальні автобуси за попередньо визначеними графіками курсують у громадах в усіх областях України.
Виїзні бригади проводять у громадах консультації та щеплення. Під час таких виїздів вдається за день вакцинувати десятки дітей і дорослих.
Забезпечення безперервного «холодового ланцюга» для збереження якості вакцин
UNICEF за підтримки Євросоюзу передав сотні холодильників і рефрижераторів для зберігання та транспортування вакцин — це дозволяє забезпечити стабільне зберігання вакцин навіть під час відключень електроенергії внаслідок російських обстрілів енергетичної інфраструктури України.
Вакцинація під час війни — охоплення щепленнями росте попри все
Війна в Україні створила значні перешкоди для системи охорони здоров’я. Зокрема, за три роки війни ворог пошкодив 1984 обʼєкти медичних закладів та ще 301 зруйнував повністю. Отримати вичерпну інформацію про ступінь руйнування медичних закладів на тимчасово окупованих територіях наразі неможливо.
Проте, робота медиків не припиняється. Державним коштом та за підтримки міжнародних партнерів повністю або частково вже відновлені 964 об’єкти медзакладів, а лікарі продовжують надавати медичні послуги.
Охоплення вакцинацією в Україні вже повернулось на рівень до початку повномасштабної війни, проте показники не досягають рекомендованих значень для формування колективного імунітету, щоб не допустити поширення інфекції Охоплення щепленнями має бути на рівні щонайменше 95%.
Які щеплення обов'язкові
За чинним календарем профілактичних щеплень України, у 2025 році планова вакцинація проводиться за таким графіком:
- Гепатит В: у першу добу життя, а потім у 2 та 6 місяців.
- Туберкульоз: одне щеплення на 3–5 день життя.
- Кір, паротит, краснуха: у 12 місяців та 6 років.
- Дифтерія, правець: у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації проти дифтерії і правця кожні 10 років: у 26, 36, 46, 56 і так далі років.
- Кашлюк: у 2, 4, 6, 18 місяців.
- Поліомієліт: у 2, 4, 6, 18 місяців, а потім у 6 та 14 років.
- Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.
Вакцинація — безоплатна. Отримати щеплення можна в одному з 2486 закладів охорони здоров’я, які уклали договір з НСЗУ за пакетом «Первинна медична допомога», попередньо проконсультувавшись у сімейного лікаря чи педіатра.