Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Відбувся Національний діалог щодо поточного стану та перспектив і планів розвитку програми замісної підтримувальної терапії в Україні
10.08.2023
14:12

Відбувся Національний діалог щодо поточного стану та перспектив і планів розвитку програми замісної підтримувальної терапії в Україні

У Києві відбувся Національний діалог щодо поточного стану та подальших перспектив та планів розвитку програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в Україні. Під час заходу було надано рекомендації та пропозиції щодо покращення, розширення та доступності програми ЗПТ в Україні. Організована зустріч стала площадкою для обговорення наявних досягнень та проблем, можливостей об’єднання зусиль та їх кращої координації для досягнення амбітних цілей щодо розширення програми та покращення її якості. 

Серед учасників діалогу – Центр громадського здоров’я, Бюро ВООЗ в Україні, CDC/PEPFAR Україна, UNODC, ЮНЕЙДС, Альянс громадського здоров’я, УІПГН, представники Глобального фонду, НСЗУ, ЦОЗ ДКВС, спільноти пацієнтів, а також українські лікарі ЗПТ, директори лікарень, представники департаментів охорони здоров’я обласних адміністрацій та інші запрошені.

Під час проведення Національного діалогу щодо перспектив і планів розвитку програми ЗПТ за участю представників ЦГЗ було обговорено низку питань:

1. Епідеміологічну ситуацію, пов’язану зі вживанням опіоїдів в Україні. 

2. Прогрес у досягненні цілей охоплення ЗПТ на Національному та регіональному рівнях, а також поточний стан Національної програми програми замісної підтримувальної терапії. 

3. Найкращі практики та моделі впровадження замісної підтримувальної терапії у світі, досвід інших країн та останні дослідження за цим напрямком.

4. Результати пілотних проектів щодо покращення ЗПТ, зокрема, відеоконтрольований прийом препаратів ЗПТ під безпосереднім спостереженням (DOT)​.

5. Впровадження нових препаратів замісної підтримувальної терапії.

6. ЗПТ у програмі медичних гарантій.

7. Впровадження модуля замісної підтримувальної терапії в МІС ІЗСХ.

8. Навчальні інтервенції, спрямовані на покращення рівня знань надавачів послуг ЗПТ.  

9. Визначено пріоритети інтервенцій для розширення ЗПТ, обговорено шляхи залучення пацієнтів до програми, розробку ефективних маршрутів.

10. Ухвалено консенсусну заяву з рекомендаціями щодо розширення доступу до замісної підтримувальної терапії в Україні.

Варто нагадати, що Україна є пріоритетною країною для прискорення масштабів лікування та догляду за ВІЛ для досягнення мети припинення епідемії СНІДу як загрози громадському здоров'ю до 2030 року.  ВІЛ-інфекція/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити В та С (далі - вірусні гепатити), поєднані патології формують основний тягар інфекційних хвороб в Україні, безпосередньо впливають на погіршення якості та тривалості життя, призводять до тяжких наслідків для здоров’я, сприяють втраті працездатності та передчасній смертності, зумовлюють появу множинних супутніх станів та захворювань, що в цілому визначає протидію поширенню цих хвороб важливим завданням громадського здоров’я. Виключна важливість консолідації зусиль держави, приватного та неурядового секторів, міжнародних партнерів, спрямованих на подолання викликів, пов’язаних із поширенням ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів, зобов’язала визначити довгострокові пріоритети та вектор формування державної політики у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитом на період до 2030 року.  Кабінет міністрів України затвердив розпорядження № 1415-р від 27.11.2019 року "Про схвалення Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року" (далі Стратегія). Одним з ключовими індикаторів ефективності реалізації Стратегії відповідно до її стратегічних цілей було затверджено цільове значення  щодо  охоплення замісною підтримувальною терапією осіб, що вживають опіоїди ін’єкційно та мають залежність на рівні 40% від оціночного числа до 2030 року. 

ЗПТ – передусім метод лікування опіоїдної залежності й водночас один з найбільш ефективних методів профілактики ВІЛ-інфекції серед ЛВНІ (людей, які вживають наркотики ін’єкційно). Замісна підтримувальна терапія сприяє ресоціалізації ЛВНІ та покращенню якості їхнього життя. На сьогодні є необхідність прикласти всі зусилля, щоб досягнути виконання поставленої цілі і до кінця 2025 року досягнути показника охоплення ЛВНІ 42 155 осіб. 

Інші новини