Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
ВООЗ схвалила другу вакцину проти малярії для дітей 
04.10.2023
13:10

ВООЗ схвалила другу вакцину проти малярії для дітей 

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендувала для дітей другу вакцину проти малярії - R21/Matrix-M. 

Як йдеться у пресрелізі організації, вакцина R21 є другою вакциною проти малярії, рекомендованою ВООЗ після вакцини RTS, S/AS01. Обидві вакцини довели свою безпечність та ефективність у профілактиці малярії серед дітей. При широкому застосуванні очікується, що це позитивно вплине на здоров'я населення.

Малярія - захворювання, що передається комарами, - особливо тяжким тягарем лягає на дітей в Африканському регіоні, де щороку від цієї хвороби вмирають майже півмільйона дітей.

У ВООЗ зазначають, що попит на вакцини проти малярії безпрецедентний, однак доступної RTS,S не вистачає. Очікується, що додавання R21 до списку рекомендованих ВООЗ вакцин проти малярії призведе до забезпечення достатніх запасів вакцини для всіх дітей, які живуть у районах, де малярія є ризиком для охорони громадського здоров'я.

"Раніше я мріяв про той день, коли у нас з'явиться безпечна та ефективна вакцина проти малярії. Тепер у нас їх дві", - заявив Тедрос Адханом Гебреєсус, генеральний директор ВООЗ. 

За його словами, попит на вакцину RTS,S набагато перевищує пропозицію, тому друга вакцина є життєво важливим додатковим інструментом, що дозволяє швидше захистити більше дітей та наблизити світ до майбутнього без малярії.

У ВООЗ заявляють, що ефективність двох вакцин "дуже схожа", й немає жодних доказів того, що одна краща за іншу.

"Ця друга вакцина має реальний потенціал для усунення величезного розриву між попитом і пропозицією", - заявив регіональний директор ВООЗ в Африці Матшидісо Моеті.

Особливості вакцини R21 проти малярії 

Вакцина R21 на 75% ефективна для запобігання захворюванню у регіонах, де малярія сезонна. У ВООЗ стверджують, що ця висока ефективність аналогічна до ефективності, продемонстрованої при сезонному введенні RTS,S.

Очікується, що вплив вакцини R21 на охорону громадського здоров'я буде високим.

При ціні 2-4 долари США за дозу економічна ефективність вакцини R21 буде порівнянна з іншими рекомендованими заходами проти малярії, одній людини потрібно чотири дози.

На сьогодні немає доказів того, що одна вакцина - R21 чи RTS,S - працює краще за іншу. Вибір вакцини для використання в країні має ґрунтуватися на основі її наявності та доступності.

Клінічні випробування показали, що вакцина R21 є безпечною. Як й у випадку з іншими новими вакцинами, моніторинг безпечності триватиме.

ЦГЗ нагадує, що в 2021 році Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала до використання вакцину від малярії – RTS, S/AS01 (торговельна назва Mosquirix), призначену для дітей, які мешкають у країнах Африки та інших регіонах з помірним та високим ступенем передачі хвороби. 

Малярія залишається основною причиною дитячих хвороб і смертей у країнах Африки. Щорічно понад 260 000 африканських дітей у віці до п'яти років помирають від малярії. 

Інші новини