Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Впровадження принципу «Єдине здоров’я» в подоланні проблеми антибіотикорезистентності
12.07.2018
15:30

Впровадження принципу «Єдине здоров’я» в подоланні проблеми антибіотикорезистентності

На засіданні бюро Президії Національної академії аграрних наук України, яке відбулось 11 липня, розглядалось питання «Антибіотикорезистентність мікроорганізмів – глобальна проблема та шляхи її вирішення». До розгляду долучились перший заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Віктор Ляшко та завідувач бактеріологічної референс-лабораторії Тетяна Глушкевич.

Наразі антибіотикорезистентність – це один із найактуальніших викликів для громадського здоров’я на глобальному рівні. А так зване «перенесення» антибіотиків із їжі тваринного походження до організму людини назване однією з основних причин все більш частих проявів стійкості мікроорганізмів до протимікробних препаратів.

Використання антибіотиків в якості стимуляторів росту продовжує залишатися одним із головних напрямів їх застосування в тваринництві. Зі слів доповідачів, залишити все як є – це  досить велика спокуса для виробників. Молодняк сільськогосподарських тварин нерідко отримує антибіотики груповим способом або цілою фермою. Відповідно, у худоби і птиці контакти з антибіотиками відбуваються набагато частіше, ніж у людей. Це проблема особливо актуальна для України, де, на відміну від країн Європейського Союзу, антибіотики використовуються і як стимулятори росту – більшість сільськогосподарських тварин отримують антибіотики впродовж більшої частини свого життя.

Проведений українськими науковцями аналіз ветеринарної статистичної звітності та звітності Міністерства охорони здоров’я України щодо резистентності виділених культур збудників інфекційних хвороб тварин і людей свідчить про необхідність запровадження підходу «Єдине Здоров’я» (One Health) для мінімізації потенційної шкоди здоров’ю людей при застосуванні антибіотиків для лікування сільськогосподарських тварин і птиці.

З огляду на це, більшість доповідачів схвально відгукнулися про кроки, які вживаються Міністерством охорони здоров’я України для вирішення озвучених проблем. Зокрема, високу оцінку отримав розроблений Міністерством проект Державної стратегії щодо реалізації державної політики зі стримування розвитку стійкості до протимікробних препаратів на 2018 – 2022 роки. Остання наразі перейменована в Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, який надісланий до центральних органів виконавчої влади на погодження.

Додатково до зазначеного документу, Центр громадського здоров’я із залученням широкого спектру фахівців різного профілю та галузей розробив Оперативний план, в якому зазначені чіткі інтервенції, терміни та розміри фінансування, які необхідно застосувати для досягнення глобальної мети – стримати розвиток стійкості до протимікробних препаратів.

Інші новини