Зафіксовано спалах кору на Буковині — 29 людей отримують допомогу, ситуація під контролем
У Чернівецькій області зафіксовано 29 випадків захворювання на кір за листопад — грудень цього року. У всіх захворілих першими симптомами були біль у горлі, кашель і підвищення температури тіла, а вже за кілька днів з’явився висип на тілі.
Усі особи з діагностованим захворюванням на кір були госпіталізовані та отримали, або продовжують отримувати необхідний обсяг медичної допомоги. За контактними особами встановлено медичне спостереження. Станом на 17 грудня в інфекційному відділенні перебувають іще сім пацієнтів. Завдяки пильності та вчасним діям працівників Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб епідемічну ситуацію в регіоні взято під контроль.
Кір — одна з найзаразніших інфекційних хвороб. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом і залишається активним у повітрі й на поверхнях до двох годин, навіть коли інфікована людина залишить приміщення.
Хвороба може не лише мати тяжкий перебіг і ускладнення, а й викликати тимчасову «імунну амнезію» — людина стає вразливою до хвороб, які раніше легко долала, оскільки організм на певний час «забуває» збудників інфекцій, із якими вже контактував.
За останній рік захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: станом на 1 грудня зареєстровано 333 випадки хвороби проти 55 випадків за той самий період торік.
Під час попереднього спалаху кору в Україні у 2017–2019 роках померло 25 дітей і 16 дорослих. Наразі епідемічна ситуація в Україні залишається контрольованою, але кількість захворювань на кір може зростати, адже охоплення дітей щепленнями недостатнє для формування колективного імунітету.
Симптоми кору з’являються поступово:
- 1–2 доба — плями на слизовій оболонці щік проти кутніх зубів;
- 2–3 доба — рясний висип різного розміру та форми по всьому тілу, починаючи з голови та шиї, та з подальшим розповсюдженням на інші частини тіла; після загасання висипу через 5–6 днів на шкірі залишаються пігментні плями, шкіра лущиться;
- весь цей час зберігається гарячка, посилюються нежить, кашель, загальний стан хворого погіршується.
Ускладнення від кору
Кір небезпечний ускладненнями, які він може викликати, — особливо в дітей до 5 років.
Найнебезпечніші ускладнення включають:
- запалення легень (пневмонія);
- запалення середнього вуха (отит);
- запалення мозку (енцефаліт);
- смерть.
Тому за перших симптомів кору — негайно дзвоніть на 103 або 112 — для отримання медичної допомоги та вчасного виявлення інфекції в інших людей.
Кір у вагітних
У вагітної жінки кір може спровокувати передчасні пологи, мимовільний аборт (викидень) або внутрішньоутробну загибель плода. навіть якщо цього не станеться, інфікування в першому триместрі може мати інші шкідливі наслідки для дитини: глухота, вади серця та інші захворювання. Якщо вагітна захворіє напередодні пологів, дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.
Як захиститися від кору
Специфічного лікування від кору не існує. Найбезпечніший і найнадійніший спосіб профілактики кору — вакцинація. Щеплення робиться планово дітям двічі: в 1 рік і в 6 років за Національним календарем профілактичних щеплень; або за епідемічними показаннями в будь-якому віці у разі контакту із хворим на кір.
Щоб отримати щеплення проти кору за епідпоказаннями або планово вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.