Затверджено Методику розрахунку потреби у швидких (експрес) тестах для діагностики ВІЛ-інфекції
Для фахівців медичних закладів на сайті Центру громадського здоров’я доступний інструмент для розрахунку потреби у швидких (експрес) тестах для діагностики ВІЛ-інфекції (ШТ) відповідно до Методики, затвердженої Наказом МОЗ України від 13.11.2024 р. № 1901.
Про Методику
Методика розрахунку потреби у швидких (експрес) тестах для діагностики ВІЛ-інфекції:
- встановлює механізм розрахунку потреби закладів охорони здоров'я, фізичних осіб — підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та які здійснюють дослідження з виявлення серологічних маркерів ВІЛ ШТ для діагностики ВІЛ-інфекції;
- є обов'язковою для застосування суб'єктами господарювання та використовується для розрахунку потреби суб'єктів господарювання у швидких (експрес) тестах для діагностики ВІЛ-інфекції;
- містить файл(.xlsx)-інструмент для автоматизованих розрахунків.
Про Інструмент
Файл (.xlsx) — Інструмент, розміщений на офіційному сайті ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» та доступний для завантаження.
Щоб скористатися Інструментом для обрахунків, фахівцеві закладу охорони здоров’я достатньо ввести в xlsx-таблицю ретроспективні дані за період попередній до періоду, на який формується потреба у ШТ. На основі введених даних Інструмент автоматично розрахує потребу в експрес-тестах для проведення скринінгового, верифікаційного та ідентифікаційного етапів тестування на ВІЛ-інфекцію.
Інструмент враховує можливість включення до річної потреби 15% резервного запасу всіх ШТ для скринінгового, верифікаційного та ідентифікаційного етапів обстеження на ВІЛ представників різних категорій населення та вагітних жінок з невідомим ВІЛ-статусом під час обстеження у пологових будинках, відповідно до Порядку проведення тестування на ВІЛ-інфекцію та забезпечення якості досліджень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 квітня 2019 року N 794, та 5% резервного запасу всіх ШТ для забезпечення виконання процедур із програм контролю якості ШТ для скринінгового, верифікаційного та ідентифікаційного етапів обстеження на ВІЛ, а також рівні та тенденції показника виявлення ВІЛ-позитивних осіб у суб'єктів господарювання, які будуть щорічно оновлюватися.
Чому це важливо
Затвердження Методики створює умови для об’єктивного розрахунку потреби у ШТ і має на меті спрощення планування закупівлі ШТ у достатній кількості для надання послуг з тестування на ВІЛ згідно з чинними нормативно правовими актами для закладу охорони здоров’я, а також об’єктивізує розподіли ШТ у разі централізованих поставок ШТ в Україну.
Методика розроблена МОЗ України за сприяння проєкту «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed), який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Методика пройшла оцінювання у трьох регіонах України – Львівському, Рівненському та Чернігівському, за результатами якого були враховані коментарі фахівців, які практично працювали з Інструментом.
Тренінг з користування Інструментом
31 січня 2025 року, за підтримки USAID/SAFEMed, для відпрацювання навичок розрахунку потреби у швидких тестах для діагностики ВІЛ-інфекції заплановано тренінг для регіональних координаторів з тестування на ВІЛ усіх областей України. Захід проведуть фахівці відділу управління та протидії ВІЛ/СНІДу Центру громадського здоров’я, та Офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні. Надалі регіональні координатори зможуть проводити навчання для всіх закладів охорони здоров’я у своїх регіонах.
Щоб охопити навчанням ширшу аудиторію користувачів, за підтримки USAID/SAFEMed, також заплановано онлайн-курс щодо практичного використання Інструмента.