Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Зміцнення єдиної системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні: нові моделі та кращі практики
07.12.2015
16:39

Зміцнення єдиної системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні: нові моделі та кращі практики

7 грудня у Львові розпочала роботу Шоста національна науково-практична конференція з Моніторингу і оцінки «Зміцнення єдиної системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні: нові моделі та кращі практики», в рамках якої буде представлено ключові напрацювання та досягнення системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні, а також роль системи моніторингу та оцінки в умовах реформування системи охорони здоров’я.

Наразі, Україна досягла значного прогресу в демонстрації окремих ознак становлення та розвитку єдиної системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції та туберкульозу: прийнято законодавче підґрунтя роботи системи, гармонізовано системи звітності у відповідності до вимог Європейського Центру з контролю захворювань, впроваджено роботу інформаційних систем, тощо.

Сьогодні, єдина система моніторингу та оцінки представлена в країні розгалуженою мережею як національних установ, так і закладів, що діють на рівні регіону – регіональних центрів моніторингу та оцінки, які при підтримці національних та міжнародних партнерів ефективно впливають на регіональну політику в сфері ВІЛ-інфекції та туберкульозу. 

Використовуючи «Європейський план дій зі зміцнення потенціалу та послуг з охорони здоров’я» в якості стратегічної мети – Міністерство охорони здоров’я України розпочало процес реформування шляхом створення Центру громадського здоров’я. Його функціонування сприятиме реалізації вимог щодо Європейської інтеграції країни та дозволить країні успішно та швидко інтегруватися у Європейську та глобальну систему обміну інформацією і звітності в режимі реального часу.

На сучасному етапі потрібен перегляд та вдосконалення існуючих стратегій та політик щодо організації відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції в Україні шляхом пошуку нових підходів та інструментів, що можуть бути впроваджені в сектор охорони здоров’я за рахунок підвищення ефективності використання ресурсів, впровадження інноваційних форм управління і координації. Це обумовлено не тільки появою в світі нових доказових комплексних підходів та рекомендацій для охорони громадського здоров’я, але і, поступовим зменшенням зовнішнього фінансування. Наразі, як ніколи очевидною стає необхідність правильно визначати пріоритети та спрямовувати обмежені ресурси на ті заходи, які потенційно призведуть до найбільшого впливу на епідемічний процес. Основою такого процесу повинна стати якісна та достовірна стратегічна інформація, що забезпечується системою моніторингу та оцінки.

Наразі, Україна накопичила унікальний досвід впровадження кращих міжнародних підходів з моніторингу та оцінки, у тому числі у сфері надання послуг з профілактики, лікування, медико-соціального супроводу з урахуванням гендерно-чутливого підходу та має значний потенціал до впровадження сучасних міжнародних принципів моніторингу та оцінки у сферу громадського здоров’я України.

На відкритті роботи конференції виступили головний спеціаліст відділу програм та проектів Департаменту громадського здоров’я Міністерства охорони здоров`я України Ірина Чибісова, директор групи регіональної підтримки Східна Європа і Центральна Азія ЮНЕЙДС Віней П. Салдана, директор Державної установи «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» професор Наталія Нізова та перший заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Орест Середа.

На Конференції будуть висвітлені питання, що мають ключові значення для використання досвіду системи моніторингу та оцінки відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції та туберкульозу в загальний порядок денний громадського здоров’я. Конференція має також надзвичайне значення для напрацювання конкретних кроків до забезпечення ефективного управління, орієнтованого на результат на прикладі кращих практик у сфері моніторингу та оцінки. Впродовж Конференції будуть обговорені питання щодо подальшого розвитку регіональних систем моніторингу та оцінки та їх місця і ролі в реформі системи охорони здоров’я України.

 

 

 

Інші новини