Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
14 лютого — Міжнародний день боротьби з епілепсією
14.02.2022
17:07

14 лютого — Міжнародний день боротьби з епілепсією

Сьогодні Міжнародний день боротьби з епілепсією. За даними ВООЗ, у світі близько 50 млн людей страждають на епілепсію. До 70% людей, які живуть з епілепсією, можуть жити без судом, якщо їх правильно діагностувати та лікувати.

Що таке епілепсія?

Це розлад центральної нервової системи, при якому активність мозку стає аномальною, що спричиняє у людини судоми або періоди незвичайної поведінки, відчуттів й іноді непритомність.

Причини епілепсії

Приблизно у 50% випадків у всьому світі не вдалося виявити причину епілепсії. Тим часом появу захворювання пов’язують з:

 • Генетичним впливом. Науковці пов’язують причини епілепсії з генами. Деякі гени можуть зробити людину більш чутливо до умов навколишнього середовища, що спричиняють судоми.
 • Травмами голови.
 • Аномаліями мозку. До них можна віднести пухлини в мозку, судинні вади розвитку, інсульт, що обмежує кількість кисню до мозку.
 • Інфекціями. Менінгіт, ВІЛ, вірусний енцефаліт і деякі паразитарні інфекції можуть спричинити епілепсію.
 • Перинатальними травмами. До народження діти чутливі до пошкоджень мозку. Такі пошкодження можуть бути спричинені інфекціями у матері, поганим харчуванням вагітної жінки та дефіцитом кисню. Таке пошкодження мозку може призвести до епілепсії або церебрального паралічу.
 • Порушеннями розвитку. Іноді епілепсія може бути пов’язана з порушеннями розвитку, як-от аутизм.

Симптоми епілепсії

Основним симптомом хвороби є повторні напади. Проявлятися судоми можуть по-різному, симптоматика їхня також може відрізнятися. Все залежить від того, де в головному мозку починається порушення і як далеко воно поширюється. Оскільки епілепсія спричинена аномальною активністю мозку, судоми можуть вплинути на будь-який процес, який координує ваш мозок.

Тимчасові ознаки судом:

 • заціпеніння;
 • м’язи стають жорсткими та скутими;
 • відбуваються неконтрольовані різкі рухи рук і ніг;
 • непритомність;
 • психологічні симптоми: страх, тривога або дежавю.

Симптоми відрізняються в залежності від типу нападу. У більшості випадків людина з епілепсією має той же тип судом щоразу, тому симптоми будуть подібними від епізоду до епізоду.

У людини також можуть з’являтися тимчасові симптоми: втрата відчуттів (слуху, смаку), погіршення когнітивних функцій (настрою тощо), також у людей з епілепсією частіше з’являються проблеми з психологічними станами. Вони можуть відчувати тривогу, депресивний стан тощо. 

Лікарі зазвичай класифікують судоми як фокальні або генералізовані. Фокальні — виникають через аномальні активності лише в одній області вашого мозку, генералізовані — коли активується увесь мозок.

Коли звертатися до лікаря

Швидко діагностувати епілепсію важко, симптоми можуть бути спровоковані іншими причинами, як-от втомою, мігренями, панічними атаками тощо.

Якщо у вас з’явилися судоми, обов'язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар, після огляду, за потреби, направить вас до вузькоспеціалізованого фахівця — невролога для подальшої діагностики. В жодному разі не ігноруйте симптоми! Спостерігайте за собою, та за можливості занотовуйте: 

 • коли у вас стався напад
 • що ви робили, коли це сталося
 • як ви почувалися до, під час та після нападу. 

Ці нотатки можуть суттєво допомогти лікарю. 

Первинна профілактика

Сімейний лікар може надавати пацієнту рекомендації щодо здорового способу життя, а також про адекватне лікування та профілактику станів, що можуть призвести до розвитку епілепсії.

Пацієнту варто:

 • уникати факторів, що провокують порушення функцій центральної нервової системи (надлишкове вживання алкоголю та інші інтоксикації, порушення режиму роботи й відпочинку, порушення режиму сну);
 • своєчасно звертатися до лікаря у разі ознак захворювання та травм центральної нервової системи та низки соматичних захворювань.

Епілепсія може вразити будь-яку людину. Медикаментозне лікування або хірургічне втручання, може допомогти контролювати судоми у більшості людей з хворобою. Деякі люди потребують довічного лікування, в інших судоми з часом зникають. Деякі діти з епілепсією можуть перерости цей стан з віком.

 

Інші новини