14 лютого — Міжнародний день боротьби з епілепсією
Сьогодні Міжнародний день боротьби з епілепсією. За даними ВООЗ, у світі близько 50 млн людей страждають на епілепсію. До 70% людей, які живуть з епілепсією, можуть жити без судом, якщо їх правильно діагностувати та лікувати.
Що таке епілепсія?
Це розлад центральної нервової системи, при якому активність мозку стає аномальною, що спричиняє у людини судоми або періоди незвичайної поведінки, відчуттів й іноді непритомність.
Причини епілепсії
Приблизно у 50% випадків у всьому світі не вдалося виявити причину епілепсії. Тим часом появу захворювання пов’язують з:
- Генетичним впливом. Науковці пов’язують причини епілепсії з генами. Деякі гени можуть зробити людину більш чутливо до умов навколишнього середовища, що спричиняють судоми.
- Травмами голови.
- Аномаліями мозку. До них можна віднести пухлини в мозку, судинні вади розвитку, інсульт, що обмежує кількість кисню до мозку.
- Інфекціями. Менінгіт, ВІЛ, вірусний енцефаліт і деякі паразитарні інфекції можуть спричинити епілепсію.
- Перинатальними травмами. До народження діти чутливі до пошкоджень мозку. Такі пошкодження можуть бути спричинені інфекціями у матері, поганим харчуванням вагітної жінки та дефіцитом кисню. Таке пошкодження мозку може призвести до епілепсії або церебрального паралічу.
- Порушеннями розвитку. Іноді епілепсія може бути пов’язана з порушеннями розвитку, як-от аутизм.
Симптоми епілепсії
Основним симптомом хвороби є повторні напади. Проявлятися судоми можуть по-різному, симптоматика їхня також може відрізнятися. Все залежить від того, де в головному мозку починається порушення і як далеко воно поширюється. Оскільки епілепсія спричинена аномальною активністю мозку, судоми можуть вплинути на будь-який процес, який координує ваш мозок.
Тимчасові ознаки судом:
- заціпеніння;
- м’язи стають жорсткими та скутими;
- відбуваються неконтрольовані різкі рухи рук і ніг;
- непритомність;
- психологічні симптоми: страх, тривога або дежавю.
Симптоми відрізняються в залежності від типу нападу. У більшості випадків людина з епілепсією має той же тип судом щоразу, тому симптоми будуть подібними від епізоду до епізоду.
У людини також можуть з’являтися тимчасові симптоми: втрата відчуттів (слуху, смаку), погіршення когнітивних функцій (настрою тощо), також у людей з епілепсією частіше з’являються проблеми з психологічними станами. Вони можуть відчувати тривогу, депресивний стан тощо.
Лікарі зазвичай класифікують судоми як фокальні або генералізовані. Фокальні — виникають через аномальні активності лише в одній області вашого мозку, генералізовані — коли активується увесь мозок.
Коли звертатися до лікаря?
Швидко діагностувати епілепсію важко, симптоми можуть бути спровоковані іншими причинами, як-от втомою, мігренями, панічними атаками тощо.
Якщо у вас з’явилися судоми, обов'язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар, після огляду, за потреби, направить вас до вузькоспеціалізованого фахівця — невролога для подальшої діагностики. В жодному разі не ігноруйте симптоми! Спостерігайте за собою, та за можливості занотовуйте:
- коли у вас стався напад
- що ви робили, коли це сталося
- як ви почувалися до, під час та після нападу.
Ці нотатки можуть суттєво допомогти лікарю.
Первинна профілактика
Сімейний лікар може надавати пацієнту рекомендації щодо здорового способу життя, а також про адекватне лікування та профілактику станів, що можуть призвести до розвитку епілепсії.
Пацієнту варто:
- уникати факторів, що провокують порушення функцій центральної нервової системи (надлишкове вживання алкоголю та інші інтоксикації, порушення режиму роботи й відпочинку, порушення режиму сну);
- своєчасно звертатися до лікаря у разі ознак захворювання та травм центральної нервової системи та низки соматичних захворювань.
Епілепсія може вразити будь-яку людину. Медикаментозне лікування або хірургічне втручання, може допомогти контролювати судоми у більшості людей з хворобою. Деякі люди потребують довічного лікування, в інших судоми з часом зникають. Деякі діти з епілепсією можуть перерости цей стан з віком.