Фіт-тест під час вибору респіратора
Фіт-тест визначає, чи підходять розміри респіратора до обличчя того, хто його носитиме.
Протиаерозольний респіратор — засіб, призначений для захисту органів дихання.
CDC не рекомендує населенню носити респіратори FFP2/FFP3 для захисту від респіраторних захворювань, зокрема COVID-19. Ці респіратори призначені для медичних працівників, які допомагають інфікованим людям.
Усі медичні працівники повинні проходити тестування на щільність прилягання респіратора — фіт-тест. Це — інструмент, що визначає, чи підходять розміри респіратора до обличчя того, хто його носитиме.
Заклади охорони здоров’я повинні мати достатню кількість моделей і розмірів респіраторів. Це потрібно для того, щоб співробітники могли пройти фіт-тест.
Медпрацівники можуть використовувати лише марку, модель і розмір респіратора або респіраторів, які вони успішно протестували. Відповідно, керівництво повинне інформування кожного співробітника щодо виробника, моделі і розміру респіратора, який він може носити.
Фіт-тест є обов'язковим для всіх, хто використовує респіратори. Він гарантує, що за умови правильного одягання, обраний бренд і розмір респіратора підходить для захисту. Цей тест слід проходити щороку, а також кожного разу, коли медпрацівник набирає або втрачає вагу, отримує рубці на обличчі, чи встановлює стоматологічну протезу.
Фіт-тест буває якісним та кількісним.
Під час якісного тесту, людина надягає респіратор, а зверху спеціальний ковпак. Під нього розпилюється речовина, що під час потрапляння на слизову язика викликає солодкий чи гіркий смак. Якщо цей аерозоль, за умови одягненого респіратора, потрапляє у ротову порожнину і людина відчуває смак — це означає, що респіратор не захищає. Тест вважається непройденим.
Кількісний тест полягає у тому, що за допомогою спеціального обладнання: лічильника часточок вимірюють їх концентрацію у приміщенні і просторі між обличчям та респіратором. Під час порівняння цих концентрацій оцінюють ступінь протиаерозольного захисту.
Є багато наборів для фіт-тестування: Allegro, Moldex, 3M, Kimberly-Clark тощо.
Кожен обласний протитуберкульозний заклад має набір для проведення фіт-тестування.
Після проходження фіт-тесту оформлюють протокол. Він повинен зберігатися у закладі для кожного співробітника протягом року і до наступного фіт-тестування.
Конкретної форми протоколу проходження фіт-тесту в Україні не затверджено. Але у кожному протоколі має бути:
- ім'я співробітника, посада;
- тип фіт-тесту;
- марка, модель і розмір респіратора, в якому співробітник тестується;
- дата проведення випробування;
- результат якісного тесту або роздрукований результат кількісного тесту.
Більше про одягання, зняття респіраторів, а також інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) дивіться у нашому відео.