Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
«Ми маємо всі так злагоджено працювати, щоби пацієнт ніколи не знав звідки береться кров» — Ірина Славінська
17.05.2021
19:28

«Ми маємо всі так злагоджено працювати, щоби пацієнт ніколи не знав звідки береться кров» — Ірина Славінська

Кожні кілька секунд хтось у світі потребує крові. І саме добровільна та регулярна пожертва крові від донорів рятує мільйони життів щороку. Донорство крові — це життєво-необхідна звичка, яка рятує здоров’я й життя інших людей. Саме цією темою розпочалася серія вебінарів до Тижня громадського здоров’я.

Ірина Славінська, співзасновниця та генеральна директорка ДонорUA, говорить: «Ми можемо купити багато чого — знання, ліки, оплатити роботу фахівців, діагностику зробити чи закупити обладнання — але якщо немає крові, ми не можемо її купити. Її має лише людина, і може ділитися нею з іншими».

Уся система починаючи від донора й до пацієнта існує для того, щоби пацієнту вчасно надати допомогу. І якщо в цій системі щось працює не так, тоді, на жаль, страждає та людина, яка очікує на цю допомогу. Тому всі зміни до системи крові в Україні робляться для того, щоби пацієнт вчасно отримував якісний компонент крові.

«Ми маємо всі так злагоджено працювати, щоби пацієнт ніколи не знав звідки береться кров. Це буде найкращим показником злагодженої роботи системи крові, коли пацієнт просто отримує належну допомогу й не задумується: скільки йому потрібно донорів, де він їх знайде, де він буде брати гроші», — говорить Ірина Славінська.

У 2015 році 2/3 потреби у крові в Україні не було задоволено. Дослідження свідчать, що 70% донорів — це люди, які приходять здати кров лише один раз. Сьогодні ж завдяки активній популяризації добровільного донорства проєкт ДонорUA залучив уже понад 40 тис. донорів та врятував життя понад 4,5 тис. пацієнтів. Зокрема, організація готує перше в Україні ґрунтовне дослідження про донорство крові та людей, залучених до донорського руху.

Ось кілька фактів про донорство:

  • Донорство допомагає усвідомити, що сьогодні ви зробили щось надважливе, буквально врятували комусь життя.
  • Донорство — це усвідомлений крок. Варто думати наперед і здавати кров треба не тоді, коли вже настане критична ситуація, а тоді, коли ми можемо. Через кров передаються небезпечні інфекції — під час кроводачі жодна лабораторія не може перевірити на 100% чи кров не інфікована. Тому донорство — має бути свідомим. Бо коли нам потрібно терміново врятувати близьку людину — ми не тестуємося, а йдемо здавати кров. На жаль, дуже часто через це дуже багато людей інфікуються небезпечними інфекціями.
  • Останні законодавчі зміни оновили вимоги до донорів крові та її компонентів. Наприклад, тепер донорами можуть бути не лише громадяни України, а й люди, які тимчасово проживають в Україні, а обмеження для людей, які зробили татуювання, зменшено до півроку.
  • Після вакцинації від COVID-19 стати донором можна хоч наступного дня, якщо ви почуваєтеся добре. Це стало можливо завдяки змінам до Наказу МОЗ № 385. Відтак, вакцинація будь-якою неживою вакциною не є пересторогою для донорства, у тому числі і щепленнч від COVID-19.
  • Крім користі іншим, донор також має свої переваги. Зокрема, ідеться про профілактику серцево-судинних захворювань, бо коли людина здає кров вона стимулює свій кістковий мозок виробляти нові здорові клітини крові, кров розріджується, і таким чином профілактуються тромбози.

Переглянути повний запис вебінару можна на сторінках Центру у Facebook та YouTube.

Інші новини