Мобільні амбулаторії в регіонах України безоплатно надаватимуть послуги з тестування і профілактики соціально значущих хвороб
З 3 лютого 2025 року в регіонах України розпочинають роботу 19 мобільних амбулаторій, які надаватимуть послуги з профілактики та скринінгу соціально значущих хвороб: вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), туберкульозу (ТБ), вірусних гепатитів (ВГ) та інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Мета програми – забезпечити доступ населення, насамперед вразливих груп, до своєчасної діагностики та лікування. Це особливо важливо в умовах обмеженої доступності медичних послуг у деяких регіонах України через війну та внутрішнє переміщення населення.
Спеціалізовані авто для регіонів закуплені в рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією через UNICEF та обладнані Центром громадського здоровʼя.
Які послуги надаватимуть мобільні амбулаторії
У мобільній амбулаторії люди зможуть конфіденційно та безоплатно зробити обстеження на ВІЛ, ТБ, вірусні гепатити та ІПСШ, а також проконсультуватися щодо профілактики захворювань. У разі виявлення інфекцій за результатами скринінгу люди одразу отримають направлення до медичних закладів.
Як працюватимуть мобільні амбулаторії
У кожній амбулаторії працюватиме мультидисциплінарна команда, до складу якої входитимуть:
- співробітник обласного центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який координуватиме діяльність амбулаторії;
- медична сестра або лікар закладу охорони здоров’я;
- соціальні працівники з неурядових організацій, які надають послуги з профілактики, догляду та підтримки людей, які живуть із ВІЛ, а також штатні соціальні працівники ЦКПХ.
Графіки роботи та маршрути виїздів
Актуальна інформація про графіки роботи та маршрути виїздів амбулаторій публікуватиметься на офіційних сайтах і сторінках соцмереж обласних центрів контролю та профілактики хвороб.
Актуальність проблем, які вирішуватимуть мобільні амбулаторії
Профілактика та виявлення соціально значущих інфекційних хвороб у віддалених районах або місцевостях, де обмежені умови для надання послуг у стаціонарних закладах, залишається актуальною та потребує комплексних шляхів вирішення, одним з яких є робота мобільних амбулаторій.
Люди, в яких за результатами обстеження буде виявлено інфекцію, отримають інформацію щодо подальшої діагностики та лікування.
Станом на 1 січня, в Україні під медичним наглядом перебували 137 780 людей з ВІЛ, з них 118 701 (86%) отримує антиретровірусну терапію.
Протягом 2024 року під медичний нагляд із діагнозом вірусним гепатитом C взято 8 031 людину, з них 430 — з гострим вірусним гепатитом C і 7601 — з хронічним. Також зареєстровано 2 364 випадки вірусного гепатиту B, з них 710 — гострого та 1654 — хронічного.
Кількість людей з новими випадками туберкульозу, за даними 2024 року, зменшилась на 8,7% порівняно з 2023 роком (18140 людей проти 19851 у 2023 році).