На Одещині зафіксували кір у матері та дитини. Хвора дитина — невакцинована
19 вересня 2024 року на Одещині зафіксували кір у матері та її трирічної дитини, яку не було щеплено проти кору. Вакцинальний статус матері невідомий.
Обоє хворих госпіталізовані та отримують належну медичну допомогу. Контактні особи перебувають під медичним наглядом, робота зі встановлення кола контактних осіб триває.
Кір — надзвичайно заразна вірусна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом під час розмови, кашлю, чхання. Якщо в одному приміщенні перебуває інфікована людина, 9 із 10 нещеплених осіб поряд можуть інфікуватися.
Вірус кору може залишатися активним у повітрі і на поверхнях до двох годин навіть після того, як інфікована людина залишить приміщення. Водночас, достатньо добре провітрити приміщення, яке відвідав хворий на кір, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися.
В Україні цьогоріч захворюваність на кір зросла майже вп’ятеро: за 8 місяців зареєстровано 212 випадків захворювання на кір (за той самий період торік — 43 випадки). Серед дітей до 17 років — 166 випадків (проти 21-го за 8 місяців у 2023 року). Лише за серпень нинішнього року зареєстровано 60 випадків кору проти 13 в серпні 2023 року.
Симптоми кору
Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Ускладнення
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п'яти років. Серед ускладнень кору запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
Кір під час вагітності
Кір може спричиняти у вагітних передчасні пологи чи мимовільний аборт (викидень). Також можлива передача хвороби ненародженій дитині із такими наслідками для неї, як глухота, вади серця, синдром Дауна та інші захворювання. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.
Щеплення — найкращий захист
Вакцинація комплексною вакциною від кору, паротиту і краснухи (КПК) — надійний захист. Дитина має отримати дві дози КПК-вакцини в 1 рік і 6 років згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
Щеплення від кору також може бути зроблене дорослим, які контактували з інфікованим, але у дитинстві не були вакциновані або ж раніше ніколи не хворіли на кір.
Дорослим потрібна принаймні одна доза, а краще дві з інтервалом в один місяць.
Вагітним жінкам, які не хворіли на кір, але контактували з інфікованим, вводять протикоровий імуноглобулін протягом перших шести діб від останнього спілкування з хворим.
Протипоказань до щеплень майже немає
Не є протипоказаннями до вакцинації сезонна алергія, нежить і застуда з температурою, меншою за 38,0 °C.
Прорізування зубів чи нежить у немовляти також не є протипоказаннями.
Як отримати щеплення від кору?
Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину проти кору, зверніться до сімейного лікаря або педіатра, чи до найближчого закладу охорони здоров’я.