Показники захворюваності на кір залишаються високими. Лише вакцинація може вберегти від наслідків хвороби
За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за 50 тиждень на кір захворіли 2 652 людини — 893 дорослих і 1 759 дітей (на 1,5% більше ніж минулого тижня). Щеплення — єдиний надійний спосіб захисту від кору, навіть якщо у вашому регіоні зафіксовано спалах захворюваності.
Минулого тижня від ускладнень внаслідок кору померла дитина в Одесі. Їй був 1 рік і 3 місяці. Центр громадського здоров’я та МОЗ України висловлюють співчуття рідним дитини.
Дитині не робили планове щеплення від кору в 1 рік з медичних причин. Захистити дітей з серйозними протипоказами щодо щеплень може тільки колективний імунітет, коли 95–98% населення вакциновані проти кору. Проте станом на 1 листопада рівень охоплення плановими щепленнями дітей віком 1 рік в Одеському регіоні становить 68,9%: цього недостатньо для того, щоб інфекція не поширювалась. Це вже 16-й випадок смерті від кору за 2018 р.
Загалом з початку року в Україні на кір захворіли 49 518 людей (18 297 дорослих та 31 221 дітей). Найбільше хворіють на кір якраз у тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найменший. У загальних цифрах найвищі показники у Львівській (загалом 10 818 людини: 3 037 дорослий і 7 781 дитина), Івано-Франківській (5 151 людей: 1 371 дорослих і 3 780 дітей), Закарпатській (4 463 людей: 932 дорослих та 3 531 дітей), Тернопільській (3 279 людей: 1 108 дорослих і 2 171 дитина), Чернівецькій (2 976 людей: 964 дорослих і 2 012 дітей) та Вінницькій (2 948 людей: 1 016 дорослих і 1 932 дитини) областях. Оперативні дані щодо захворюваності на кір у кожному з регіонів можна побачити на сайті Центру громадського здоров’я за посиланням.
Станом на 1 листопада кількість дітей, які вчасно отримали першу дозу КПК становить 76,1%, дві дози КПК — 77,5%. У рамках посиленої імунізації частка дітей, які отримали пропущену першу дозу КПК, становить 49,5% (найменше — у Черкаській, Чернівецькій, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях). А частка тих дітей, які надолужили дві дози, іще менша — 40,7% (найменше — у Чернігівській, Тернопільській, Чернівецькій, Закарпатській та Івано-Франківській областях).
Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей, дотримуючись термінів Календаря щеплень, і якомога скоріше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику - військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема - залежить від рівня охоплення щепленнями у країні.
Станом на 13 грудня 2018 р. в Україні наявні 860 500 доз вакцин проти кору, паротиту і краснухи, включаючи 392 200 доз вакцин КПК виробництва США, що були направлені в регіони України. Пріоритетною є поставка вакцин в західні області, де нині реєструють найбільше випадків захворювання на кір.
Наступна поставка вакцин проти кору, паротиту та краснухи запланована на кінець грудня 2018 р. Усі вакцини якісні, безпечні і ефективні, доставлені Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці. Якщо у кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja.
Докладно, що робить МОЗ України для подолання кору і що може зробити кожен — за посиланням.
Докладно про кір та вакцинацію проти кору — тут.
Кір — небезпечне і дуже заразне вірусне захворювання, ліків від якого не існує, а ускладнення цієї хвороби можуть призвести до смертельних наслідків. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.