
Штучний інтелект допомагає діагностувати туберкульоз та інші патології у легенях — результати використання сучасного обладнання в Україні
В Україні активно впроваджуються сучасні системи зі штучним інтелектом (ШІ) для читання рентгенівських знімків. Вони допомагають виявляти первинний туберкульоз (ТБ), залишкові зміни хвороби, пневмонію, пухлини та інші захворювання органів грудної клітки. За 2024 рік завдяки ШІ час, який рентгенологи витрачають на читання знімків, скоротився утричі, що дозволило вивільнити 240 годин.
Заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін разом із заступницею Генерального директора Центру громадського здоров’я Ольгою Гвоздецькою наприкінці березня здійснили робочий візит у КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради», де торік, поряд із фтизіопульмонологічними закладами на Львівщині та Сумщині, вперше в Україні почали використовувати обладнання зі ШІ.
«Команда Центру громадського здоров’я розуміє важливість інноваційних підходів у боротьбі з туберкульозом та іншими хворобами, тому ми, зокрема, активно працюємо над залученням міжнародних ресурсів і координуємо впровадження новітнього обладнання у різних регіонах України. Використання штучного інтелекту для діагностики ТБ та інших патологій — важливий крок вперед у медицині, яка з кожним роком стає все більш орієнтованою на сучасні технології», — зазначила Ольга Гвоздецька.
За словами медиків, сучасні технології допомагають їм у роботі, водночас діагноз все одно встановлює лікар, враховуючи всі фактори.
«Як сучасний медичний заклад, наш центр активно реалізує інноваційні рішення та використовує передові технології, що дозволяють суттєво підвищити ефективність діагностики та лікування. Завдяки впровадженню ШІ наші лікарі отримують можливість швидше й точніше аналізувати знімки, що сприяє своєчасному виявленню та лікуванню захворювань, і, в кінцевому підсумку, рятує життя пацієнтів», — розповів генеральний директор КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» Ігор Рудко.
В Україні працюють уже 9 апаратів зі штучним інтелектом
В українських фтизіопульмонологічних закладах впроваджено вже дев’ять систем із ШІ.
Центр громадського здоров'я у співпраці з Міністерством охорони здоров'я передав системи штучного інтелекту в регіони. Обладнання було закуплене за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
За минулий рік обладнання із ШІ в Україні проаналізувало 9958 зображень. Середній час аналізу одного знімка становив 37,5 секунд. Точність ШІ — 92,5%. Високий рівень узгодженості результатів обладнання з висновками лікарів підтверджує надійність технології.
Також системи ШІ з портативними рентгенівськими апаратами застосовуються мобільними бригадами, які здійснюють виїзди у територіальні громади.
Ще п’ять систем ШІ незабаром застосовуватимуть в Україні
На етапі отримання ліцензій для подальшої інтеграції з портативними рентгенівськими апаратами у медичних закладах перебувають іще п'ять систем.
Як працюють технології ШІ для аналізу знімків грудної клітки
Система ШІ успішно застосовується у понад 40 країнах світу. Обладнання може виявляти на зображеннях навіть найменші зміни, замальовуючи уражені ділянки легень тепловими картами.
Штучний інтелект працює за принципом автоматизованого аналізу медичних знімків, використовуючи алгоритми машинного, зокрема глибокого (коли ШІ самовдосконалюється), навчання.
Основні етапи роботи обладнання зі штучним інтелектом:
- Отримання й обробка зображення. Рентген-знімок завантажується в PACS-систему (з англ. Picture archiving and communication system — Система архівування та розсилання зображень) або на іншу цифрову медичну платформу.
- Аналіз зображення. Алгоритм визначає ключові анатомічні структури грудної клітки на знімках та оцінює ймовірність наявності патологій.
- Візуалізація та надання висновку. ШІ визначає потенційно небезпечні зони на зображенні шляхом накладення теплових карт і генерує висновок. Далі лікар-рентгенолог переглядає результати, верифікує їх і за потреби вносить коригування.
Як ШІ для аналізу медичних знімків покращує виявлення захворювань
Алгоритми здатні знаходити навіть незначні патологічні зміни, які могли б залишитися непоміченими під час стандартного аналізу. Це особливо важливо в умовах війни в Україні, коли медична система стикається з низкою викликів, як-от додаткове навантаження на фахівців.
Крім того, штучний інтелект маркує зображення, які потребують негайної уваги. Це вкрай корисно під час роботи мобільних бригад, які надсилають рентгенологу знімки, що потребують негайного підтвердження наявності патологій. Фахівець перевіряє знімок і висновки обладнання та, за необхідності, може призначити додаткове обстеження. Завдяки цьому пацієнт може пройти тестування, наприклад, здати мокротиння, на місці, що значно прискорює діагностику та початок лікування.
Перспективи використання ШІ для виявлення патологій грудної клітки в Україні
У 2025 році заплановано закупівлю додаткових систем штучного інтелекту для аналізу медичних даних. Це стане можливим завдяки фінансовій підтримці Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Наступний крок — глибша інтеграція ШІ у медичні PACS-системи для автоматизованого аналізу та збереження знімків.
До того ж щоб максимально ефективно використовувати можливості штучного інтелекту, заплановані навчальні програми для медичних працівників.