Вакцинація — найдієвіший захист від правця
За 2019 р. в Україні зареєстровано вже сім випадків правця, зокрема один летальний. Останній випадок зараження стався 25 серпня: дорослий турист із Києва поранив стопу (проколов сучком підошву взуття на правій нозі) біля КПП заїзду до г. Говерла.
У ніч з 4 на 5 вересня потерпілий був доставлений «швидкою» в Київську міську лікарню, де йому діагностували «рановий місцевий правець, легка форма перебігу». Отримав протиправцевий людський імуноглобулін.
Останнє щеплення АДП-м (проти дифтерії та правця) було зроблено у травні 2009 р. Саме через відсутність ревакцинації через 10 років людина наразила себе на таку небезпеку.
Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація. Імунітет після захворювання швидко минає, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли.
Симптоми правця:
- судомне стиснення щелеп;
- м’язові спазми — часто у шлунку;
- болісна напруга у всьому тілі;
- проблеми з ковтанням;
- «витріщання» очей;
- головний біль;
- лихоманка та надмірне потовиділення;
- зміна артеріального тиску і прискорене серцебиття;
- неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);
- ламкість кісток;
- утруднене дихання.
Ускладнення, які може зумовити правець:
- закупорення головної чи однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії);
- пневмонія, легенева інфекція.
Правець може призвести до смерті.
Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті надзвичайно висока. Навіть із медичною допомогою ризик смерті від правця досить високий — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.