Від прогресу в боротьбі з туберкульозом в Україні залежить перспектива ліквідації ТБ в Європейському регіоні ВООЗ
Михайло Росада: «Від прогресу в боротьбі з туберкульозом в Україні залежить перспектива ліквідації ТБ в Європейському регіоні загалом»
Від прогресу в боротьбі з туберкульозом в Україні залежить перспектива ліквідації ТБ в Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та досягнення ключових цілей Сталого розвитку тисячоліття 🫁
На цьому наголосив Генеральний директор Центру громадського здоров'я (ЦГЗ), доктор медичних наук Михайло Росада під час семінару «Сила в єдності: стратегічні кроки у боротьбі з туберкульозом 2025», організованому ЦГЗ для фахівців регіональних фтизіатричних служб.
Пан Росада акцентував увагу на відповідальності Центру громадського здоров’я у боротьбі з туберкульозом, як національного координатора цього напряму. Наразі зусилля експертів зосереджені, зокрема, на напрацюванні нормативно-правової бази, розширенні доступу до профілактики, діагностики туберкульозу та поліпшенні якості допомоги; впровадженні інновацій та міжнародних рекомендацій для лікування та профілактики ТБ.
Ключовими факторами у боротьбі з туберкульозом Михайло Росада назвав посилення профілактичних програм, співпрацю між центрами контролю та профілактики хвороб і регіональними фтизіатричними службами, зміцнення лабораторної бази, зокрема підтримку регіональних лабораторій в акредитації за стандартами ISO. Серед успішних прикладів у даному напрямку він навів отримання відповідного сертифікату Мікробіологічною лабораторією на базі КНП «Обласний протитуберкульозний диспансер» Житомирської обласної ради.
Керівник з напрямку ВІЛ,ТБ, гепатитів Офісу ВООЗ в Україні Октай Гозалов високо оцінив роботу українських фахівців у боротьбі з туберкульозом, закликавши при цьому на майбутнє приділити більше уваги посиленню первинної ланки фтизіатричних служб.
Яна Терлеєва, керівниця відділу протидії туберкульозу ЦГЗ, ознайомила присутніх із ситуацією в Україні: щорічно реєструється близько 20 тис. випадків захворювання, майже півтисячі з них — діти. Україна не входить до глобального світового тягаря туберкульозу, однак серед країн Європи займає одне з провідних місць по захворюваності.
Негативний вплив на боротьбу з туберкульозом чинять насамперед повномасштабна війна проти України, брак коштів, стигматизація людей через стереотипи та необізнаність.
Посилаючись на оцінки та висновки ВООЗ, Яна Терлеєва зауважила, що для подолання ТБ Україні та світу необхідні нові інвестиції, нові наукові напрацювання, розробки й досягнення. Вона закликала колег згуртуватися навколо єдиної ідеї — досягнення стійкої відповіді в боротьбі з туберкульозом — визначити чіткі пріоритети та спланувати чіткі кроки на майбутнє.
Семінар відбувається 10–11 грудня. Учасники заходу підсумовують результати роботи нинішнього року, визначають пріоритетні напрямки роботи та подальші стратегічні кроки у боротьбі з туберкульозом на наступний рік.