Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Війна, що знищує все живе. У День довкілля говоримо про екологічні наслідки російської агресії в Україні
19.04.2025
11:42

Війна, що знищує все живе. У День довкілля говоримо про екологічні наслідки російської агресії в Україні

Довкілля впливає на здоров’я кожного з нас. Стан повітря, яким ми дихаємо, води, яку п’ємо, землі, на якій вирощуємо їжу, — це не абстрактні показники, а реальні фактори, що напряму впливають на тривалість і якість життя.

Третя субота квітня — День довкілля. На тлі повномасштабної війни, яку розв’язала росія, цей день набуває особливого змісту, адже бойові дії завдають колосальної шкоди українському довкіллю: горять ліси, знищуються сільськогосподарські угіддя, забруднюються водойми, гинуть тварини та рослини. Цілі екосистеми зникають або зазнають невідворотних змін. Йдеться про масштабну екологічну катастрофу, наслідки якої людство ще довго відчуватиме.

У 2024 році вогонь знищив майже мільйон гектарів лісів

Унаслідок обстрілів щороку в Україні спалахують тисячі гектарів лісу. За даними Об'єднаного дослідницького центру Європейської комісії, у 2024 році в Україні згоріло 965 тисяч гектарів лісів — щоб осягнути масштаб пожежі, треба уявити, що одночасно дотла згоріли Москва, Санкт-Петербург і ще п’ять найбільших за площею міст росії. Пожежі опосередковані вздовж лінії фронту — це свідчення того, як велика війна впливає на українські ліси. Для порівняння: протягом 2021 року загальна площа лісових пожеж в Україні становила 289 гектарів, у 2020 році — 74,6 тисячі гектарів. 

До того ж ліси зникають і через вирубування — росіяни використовують деревину для будівництва фортифікаційних споруд.  

Війна негативно впливає на природно-заповідний фонд України

Унаслідок бойових дій страждають численні об'єкти природно-заповідного фонду: заповідники, національні природні та регіональні ландшафтні парки, заказники й заповідні урочища. Війна порушує природний баланс: дикі тварини гинуть або змушені залишати свої звичні місця існування, тікаючи із зон бойових дій. Потрапляючи в нові середовища, вони можуть стати інвазійними або виявитися нездатними пристосуватися до нових умов. Окрім того, внаслідок бойових дій зникають рідкісні рослини.

Різні екосистеми вздовж Дніпра постраждали через підрив Каховської ГЕС 

Підрив Каховської гідроелектростанції у 2023 році — одна з найбільших екологічних катастроф в історії України. Загалом було затоплено 620 км² суші. Постраждало 333 тис. га природоохоронних територій і 11 294 га лісових угідь. До зони підтоплення потрапили АЗС, нафтобази, об'єкти промисловості, місця зберігання хімікатів. Потужний потік води та хімічне забруднення, зумовлене руйнуванням станції, призвели до знищення природних екосистем Херсонської та Миколаївської областей уздовж річки Дніпро.

Страждає біорозмаїття морів 

Унаслідок вибухів, обстрілів, затоплення суден і витоку нафтопродуктів регулярно фіксується масова загибель риби, китоподібних і багатьох інших морських мешканців. Забруднення порушує екосистемні зв'язки: гинуть не лише великі тварини, а й планктон, що є основою харчових ланцюгів. 

Також зафіксовані масові вимирання дельфінів від дій низькочастотних хвиль, які використовують російські військові на надводних кораблях і підводних човнах.

Заміновані землі та отруєний ґрунт

Україна з потенційно замінованою територією у 176 тисяч км² є найбільш замінованою державою світу. На українській території залишаються чимало нерозірваних боєприпасів, які загрожують і людям, і тваринам. 

Вирви від вибухів, окопи, токсичні речовини від ракет і пересування важкої техніки — усе це і не тільки негативно впливає на якість ґрунтів і безпечність вирощеної продукції. 

Унаслідок війни в Україні понад 5 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь є непридатними для використання — це більше, ніж якби уся територія Московської області перетворилася на пустку.

Погіршення якості повітря та збільшення парникових викидів

Через вибухи різних типів боєприпасів, використання артилерії, ракет, авіабомб, а також руйнування хімічних підприємств і складів з небезпечними речовинами, погіршується якість повітря. За три роки великої війни в Україні викиди парникових газів досягли близько 230 мільйонів тонн CO₂. Це еквівалентно річним викидам Австрії, Угорщини, Чехії та Словаччини разом або відповідає обсягу викидів, які продукують 120 мільйонів автомобілів щороку.

Російська агресія проти України — це не лише пряма загроза життю людей, а й також злочини проти природи — екоциди, наслідки яких торкнуться всього світу через забруднене повітря, знищені ресурси та втрату біорізноманіття. Відновлення українського довкілля триватиме десятки років. Важливо, щоби світова спільнота не залишалась осторонь — ми маємо об’єднувати зусилля, щоб зупинити росію. 

 

Інші новини