Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
ВООЗ назвала самотність серйозною загрозою здоров’ю 
20.11.2023
17:03

ВООЗ назвала самотність серйозною загрозою здоров’ю 

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про створення комісії із соціальних зв'язків, яка займатиметься проблемою самотності як "серйозної загрози здоров'ю людини".

Як йдеться у повідомленні ВООЗ, ця комісія сприятиме приділенню пріоритетної уваги питанню соціальних зв'язків та прискорюватиме розширення масштабів запровадження відповідних рішень у країнах з будь-яким рівнем доходу.

Комісія, створена на трирічний термін, проведе аналіз центральної ролі соціальних зв'язків у підвищенні рівня здоров'я людей будь-якого віку та запропонує масштабні рішення щодо розвитку соціальних зв'язків. Комісія вивчить питання про те, як зміцнення соціальних зв'язків може сприяти благополуччю людей і суспільства в цілому, економічному розвитку, соціальному прогресу та інноваціям.

У Всесвітній організації охорони здоров’я зазначають, що соціальна ізоляція (недостатній рівень соціальних зв'язків з оточенням) та самотність (почуття відсутності зв'язків з іншими людьми, що спричиняє страждання) – поширені явища. 

"Всупереч думці, що склалася, що ізоляція і самотність – це доля передусім літніх людей у країнах з високим рівнем доходу, з ними та їхніми негативними наслідками для здоров'я та благополуччя стикаються представники всіх вікових груп у всьому світі. Так, із соціальною ізоляцією стикається кожна четверта людина похилого віку у світі, і цей показник загалом однаковий у всіх регіонах. За даними досліджень, самотність відчувають 5-15% підлітків. При цьому реальні цифри, найімовірніше, набагато вищі", - повідомляє ВООЗ.

Як заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус, високий рівень соціальної ізоляції та самотності у всьому світі призводить до серйозних негативних наслідків для здоров'я та благополуччя населення. Так, люди, які не мають достатньо міцних соціальних зв'язків, схильні до підвищеного ризику інсульту, тривожних розладів, деменції, депресії, самогубств тощо.

За словами Гебреєсуса, нова комісія ВООЗ допоможе надати питанню про соціальні зв'язки статусу глобального пріоритету у сфері охорони здоров'я та сприятиме впровадженню найбільш перспективних рішень. 

"Низький рівень соціальних зв'язків спричиняє такий самий чи навіть більший ризик передчасної смерті, як і інші більш відомі фактори ризику – куріння, надмірне вживання алкоголю, недостатня фізична активність, ожиріння та забруднення повітря. Соціальна ізоляція також серйозно впливає на фізичне та психічне здоров'я: за даними досліджень, вона асоціюється з тривогою та депресією і може на 30% підвищувати ризик серцево-судинних захворювань", - наголошують у ВООЗ.

Тож комісія ВООЗ формуватиме глобальний порядок денний з питань соціальних зв'язків, підвищуватиме поінформованість про проблему та сприятиме налагодженню співробітництва, що дозволить виробляти науково обґрунтовані рішення для країн, місцевих громад та окремих громадян.

"Зважаючи на серйозні наслідки самотності та ізоляції для здоров'я людини та суспільства, ми зобов'язані вкладати ресурси у відновлення соціальних структур та зв'язків так само активно, як і у розв’язанні інших глобальних проблем у галузі охорони здоров'я, таких як вживання тютюну, ожиріння та криза, пов'язана із залежністю від психотропних речовин", - заявив головний санітарний лікар США Вівек Мурті.

Як повідомлялося раніше, хронічна самотність виникає, коли у людей або немає емоційних, розумових чи фінансових ресурсів, щоб вийти й задовольнити свої соціальні потреби, або їм не вистачає кола спілкування, яке могло б забезпечити це. 

Тимчасова самотність виявляється в короткочасних нападах почуття самотності, які повністю зникають та не залишають після себе жодних слідів.

Тож є різниця між фактичною самотністю (йдеться про ізоляцію та відсутність контакту) та переживанням самотності (воно може бути навіть за наявності контактів). Тому й стратегії подолання цих станів відрізнятимуться, проте за умови, коли ця самотність стає проблемою для людини. Адже бувають й часи обраної самотності.

Читайте також:

Справжня епідемія. Майже кожна четверта людина у світі почувається самотньою — опитування

Як подбати про психічне здоров’я у старшому віці?

Інші новини