З початку року в Україні від укусів змій постраждали 62 людини
Станом на 16 серпня 2022 року в Україні зареєстрували 62 звернення по медичну допомогу, пов’язаною з ураженням зміїною отрутою. Серед постраждалих 12 дітей до 17 років і 30 жінок.
Звернення надходили зі Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Запорізької, Київської, Полтавської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької та Чернігівської областей. Летальних випадків зареєстровано не було.
Зокрема, за аналогічний період 2021 року було зафіксовано 66 звернень через укуси змій, серед постраждалих 22 дитини до 17 років і 25 жінок, а у 2020 році — 49 звернень, з них 12 від дітей до 17 років і 27 від жінок.
Нагадаємо, місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день вони можуть вигріватися на стежці, на пнях.
Щоб не стати жертвою отруйних змій, варто бути обачними й дотримуватися простих правил:
- Обирайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити у взуття.
- Перевіряйте місце привалу. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду — пошарудіть чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію.
- Не торкайтеся руками неперевірених предметів, краще користуватися палицею. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями чи поваленими стовбурами дерев.
- Не робіть різких рухів і не наближайтеся. Якщо побачили поруч змію, краще завмерти і зачекати, поки вона відповзе, або без різких рухів відійти убік. Тим більше не намагайтеся зловити чи вбити змію. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.
Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.
Більше порад у брошурі про змій України і правила безпечної поведінки з ними.