Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
16.08.2022
09:02

За один раз нічого не буде? Контрацепція на всі випадки життя 

Мережею гуляє жарт: “Я зроблю все, щоб мої діти ненавиділи росіян. Навіть народжу їх”. Ідея — прекрасна! Але краще її реалізовувати помірковано та заплановано. В цьому вам допоможе контрацепція. 

Розповідаємо коротко про основні види контрацепції: що важливо знати, аби вона вас точно не підвела?

Презервативи. Старі добрі презервативи є найкращим захистом від хвороб, що передаються статевим шляхом. Вони зручні тим, що ви використовуєте їх за потребою й вони не містять гормонів, про які мова піде далі. Головним мінусом презервативів може бути те, що їхня ефективність залежить від правильності використання та зберігання. Загалом ефективність презервативів оцінюють в 98%. Це означає, що 2 людини зі 100, які користуються презервативами — все ж таки вагітніють. 

Існують також жіночі презервативи. Щоб навчитись ними користуватись, потрібно трохи практики. Але у них є окремі переваги для жінок: ви тримаєте ситуацію суто під своїм контролем. Вам не треба переконувати партнера вдягти презерватив, якщо він за якоїсь причини не хоче цього. 

На що важливо звернути увагу, якщо ви користуєтесь презервативом:

  • під час сексу, в якості змазки використовуйте лише лубриканти на водній основі;
  • презервативи мають зберігатися в місцях, де не занадто спекотно й не занадто холодно, а також якомога далі від гострих предметів або поверхонь, які можуть пошкодити контрацептив;
  • якщо ви чутливі до латексу, ви можете вибрати презервативи з поліуретану або поліізопрену;
  • під час одного статевого акту використовується лише один презерватив;
  • презерватив варто одягати до моменту проникнення;
  • звертайте увагу на термін придатності, не використовуйте презервативи, якщо їхній термін придатності добіг до кінця.

Оральні контрацептиви. Дуже ефективний метод запобігання небажаної вагітності, але не захистить вас від хвороб, що передаються статевим шляхом. Існують різні види пігулок. Деякі містять лише прогестерон, а є комбіновані пігулки, які містять як естрогени, так і прогестерони. Оральні контрацептиви повинен обрати лікар/ка-гінеколог/иня. Також він/вона визначить, чи не має у вас протипоказань. Серед можливих:

  • у вас були венозні тромбози;
  • у вас ішемічна хвороба серця;
  • ви курите велику кількість цигарок вже понад 30 років (понад 15 на день);
  • у вас рак грудей.

Це лише короткий перелік можливих протипоказань. Однозначно заборонити чи призначити пігулки може лише лікар. 

Внутрішньоматкова спіраль. Суть цього методу контрацепції в  тому, що невеликий засіб розміщують в порожнині матки. В залежності від типу спіралі, вона може залишатись в вашому тілі 3-10 років, що може бути доволі зручним методом контрацепції. Деякі види спіралі поступово виділяють гормон прогестерон, запобігаючі вагітності.

Також внутрішньоматкова спіраль може бути й методом екстреної контрацепції, якщо імплантувати її протягом 5 днів (120 годин) після незахищеного статевого акту. Спіраль вважається дуже надійним методом контрацепції. Її ефективність оцінюють від 99 до 99.8 %. Але спіраль не захистить вас від хвороб, які передаються статевим шляхом.

Спіраль можна встановити в будь-який день менструального циклу (рекомендовано це робити під час менструації для комфорту пацієнтки). Лікар може дістати її будь-коли, якщо ви вирішили більше не використовувати цей метод контрацепції (рекомендовано це робити під час менструації для комфорту пацієнтки).

Встановлення спіралі варто обговорити виключно з лікарем. Він зможе оцінити, чи не має у вас протипоказань — наприклад, після встановлення негормональної спіралі перші 3-6 місяців менструації можуть бути більш болісними та тривалими. Також можуть бути кров'янисті виділення між місячними. Водночас гормональні спіралі, навпаки, можуть застосовуватися, щоб зменшити рясні виділення.

Екстрена контрацепція. Цей метод контрацепції застосовують, якщо у вас був незахищений секс: ви забули про презерватив, він порвався, ви мали незапланований секс.

Часто такі пігулки називають “Вранішня пігулка після сексу”, але екстрена контрацепція ефективна і протягом 5 днів після незахищеного сексу. Зазвичай такі пігулки можна купити в аптеці. 

Серед побічних ефектів:

  • блювання;
  • нудота;
  • затримка наступного циклу місячних.

Існують ін'єкції та навіть імпланти, які запобігають вагітності. Вони схожі на маленький гнучкий прутик, який вводиться  під шкіру у верхню частину руки. Після такої “інсталяції” про вагітність можна не турбуватись 3 роки, а ефективність оцінюють вище 99%.

Такі імпланти доступні в Україні, але їх не дуже активно використовують, тому навіть у Києві не кожен гінеколог візьметься за це.

Ін’єкційний метод також триваліший у порівнянні з оральними чи бар’єрними методами контрацепції: захист тримається 8-13 тижнів

Серед можливих побічних ефектів — знижується щільність кісткової тканини, а ще овуляція після такого методу контрацепції відновлюється не так швидко. Іноді  — до року.

Джерела:

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/male-condoms/

https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/types-contraception-women-condoms-pill-iud-ring-implant-injection-diaphragm

https://www.rch.org.au/rch_gynaecology/for_health_professionals/Contraindications_to_the_OCP/

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/ius-intrauterine-system/ 

Інші новини