
Центр громадського здоров’я і представники країн-партнерів обговорили питання виявлення та епіднагляду за збудником туляремії у Чорноморському регіоні
Центр громадського здоров’я долучився до зустрічі партнерів проєкту «Епідеміологічна та молекулярна характеристика Francisella tularensis в країнах Чорноморського регіону (Грузія, Туреччина, Україна)» у Стамбулі.
Метою зустрічі було обговорення та аналіз епідеміологічної ситуації та стратегії моніторингу Francisella tularensis в Грузії, Туреччині та Україні, зокрема питань визначення факторів ризику туляремії в країнах Чорноморського регіону; виокремлення історично відомих та можливих нових резервуарів та переносників Francisella tularensis; вивчення екології Francisella tularensis. Також були розглянуті сучасні методи молекулярного виявлення, типування, а також аспекти біобезпеки та біозахисту, пов'язані з цим збудником.
Зустріч стала платформою для детальнішого обговорення реалізації проєкту в трьох країнах, а саме планування спільних тренінгів, обмін досвідом під час польових виїздів та молекулярної діагностики Francisella tularensis, проведення серопревалентного дослідження.
Начальниця відділу наукових досліджень Центру громадського здоров’я Олена Нестерова, яка представляла установу на зустрічі, виступила з презентацією «Оцінка ризиків для громадського здоров'я та майбутні плани нагляду за Francisella tularensis в Україні».
«Ця зустріч дозволила обмінятися досвідом щодо поточних викликів та можливих рішень у боротьбі з Francisella tularensis. Важливим аспектом стало обговорення чинних стратегій моніторингу та спроможності й готовності до потенційних спалахів у різних країнах, зокрема й в Україні», — висловилася про важливість заходу Олена Нестерова.
Також партнери розкрили у своїх презентаціях такі теми:
- епідеміологічний огляд Francisella tularensis у Грузії;
- молекулярні та лабораторні аспекти Francisella tularensis у Грузії;
- потенційні стратегії нагляду та готовності до Francisella tularensis у Туреччині;
- досягнення в молекулярному виявленні, типуванні та протеоміці Francisella tularensis;
- міркування з питань біобезпеки та біозахисту щодо Francisella tularensis;
- філогенез Francisella tularensis;
- нові підходи повногеномного секвенування Francisella tularensis (culture-free WGS).
На зустрічі було узгоджено взаємодію та подальшу співпрацю між всіма партнерами для успішної реалізації проєкту. Також, партнери з Грузії та Туреччини висловили свою готовність допомогти в питаннях, що потребують їх експертності під час реалізації проєкту державною установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».
Зустріч була продуктивною платформою для обміну досвідом та укріплення співпраці між країнами у сфері боротьби з Francisella tularensis. Отримані результати будуть корисними для покращення національних стратегій моніторингу, діагностики та боротьби з цією інфекцією в майбутньому.
Довідково:
Туляремія — гостра інфекційна хвороба тварин і людини, яку спричиняє Francisella tularensis. Патогенні мікроорганізми вражають насамперед лімфатичну систему і шкіру, селезінку. Характеризується хвороба утворенням множинних гранулематозно-некротичних вогнищ у різних органах, лихоманкою і загальною інтоксикацією. Після перенесеного захворювання виробляється довічний імунітет.