
Центр громадського здоров’я розширює міжнародну співпрацю для посилення епіднагляду за антимікробною резистентністю
У Центрі громадського здоров’я відбулася робоча зустріч у рамках візиту високого рівня делегації Данського державного інституту сироваток (SSI) та Міністерства охорони здоров’я Данії.
Під час заходу було підписано Меморандум про співпрацю, який сприятиме виконанню Стратегії боротьби з АМР до 2030 року. Співпраця, передбачена Меморандумом, спрямована на зміцнення національної системи епіднагляду за стійкістю до протимікробних препаратів (АМР) шляхом упровадження сучасних методів, обміну досвідом та розвитку лабораторної спроможності.
Повномасштабне вторгнення росії стало надзвичайним викликом для всієї медичної системи України, зокрема для лабораторної мережі. Лабораторний напрям потребував трансформації, і вже у 2024 році понад 75 українських лабораторій увійшли до національної мережі епіднагляду, яка є частиною мереж GLASS і CAESAR*.
Центр та партнери (включно з CDC та ВООЗ) впроваджують повногеномне секвенування (WGS), створюють колекцію резистентних штамів. Спільно з ВООЗ та Мінагрополітики, обласними центрами контролю і профілактики хвороб проводиться дослідження з інтегрованого епідеміологічного нагляду за кишковою паличкою (Tricycle), що продукує бета-лактамази розширеного спектра дії, із застосуванням комплексного підходу «Єдине здоров’я». Також здійснюється навчання фахівців, проводяться вебінари, оновлюється законодавство та переглядаються галузеві стандарти.
Під час зустрічі учасники обговорили ключові напрями спільної діяльності:
- навчання з біоінформатики для аналізу повногеномного секвенування збудників;
- пілотне дослідження CRE-ізолятів (штамів бактерій, які мають резистентність до найпотужніших антибіотиків), відібраних у рамках національного епіднагляду;
- опитування щодо спроможності клінічних лабораторій у виявленні та типуванні АМР-збудників, зокрема E. coli, K. pneumoniae, A. baumannii, P. aeruginosa;
- підтримка в проведенні зовнішньої оцінки якості (EQA) досліджень фенотипової резистентності.
Очікується, що вже в другому кварталі 2025 року буде проведено аналіз роботи лабораторій, підготовлено плани EQA та погоджено деталі проєкту із секвенування.
У зустрічі українську сторону представляли Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, заступник Міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, генеральний директор Центру громадського здоров’я Михайло Росада, а також фахівці та експерти Центру. Делегацію з Данії представляли Міністр внутрішніх справ і охорони здоров’я Данії пані Софі Льоде, директор SSI Хенрік Уллум, віцепрезидент SSI Крістіан Остергорд Андерсен та фахівці інституту (онлайн).
Ця співпраця — важливий крок України, який демонструє готовність до інтеграції у європейський простір охорони здоров’я. Це також допоможе зміцнити національні лабораторні мережі, адаптувати їх до європейських стандартів і покращити реагування на глобальну загрозу антимікробної резистентності.
*GLASS (Global Antimicrobial Resistance and Use Surveillance System) — Глобальна система нагляду за антимікробною резистентністю та використанням антибіотиків, створена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Вона збирає та аналізує дані про резистентність бактерій до антибіотиків у різних країнах, допомагаючи оцінювати масштаби проблеми та розробляти стратегії боротьби з нею.
CAESAR (Central Asian and Eastern European Surveillance of Antimicrobial Resistance) — Система нагляду за антимікробною резистентністю для Центральної Азії та Східної Європи, яка координується Європейським регіональним бюро ВООЗ. Вона охоплює країни, які не входять до Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), і допомагає їм розбудовувати лабораторний потенціал та стандартизувати моніторинг резистентності.
Обидві системи сприяють глобальному контролю за антимікробною резистентністю та покращенню раціонального використання антибіотиків.