Перейти до основного вмісту
Глобальна коаліція щодо розширення програми PrEP в світі. Подальші кроки та плани на майбутнє
11.06.2021
18:00

Глобальна коаліція щодо розширення програми PrEP в світі. Подальші кроки та плани на майбутнє

Друга національна конференція з доконтактної профілактики ВІЛ «PrEP: За межами звичайного захисту» триває вже третій день — і сьогоднішній день є завершальним. Конференція проходить у форматі пленарних засідань. 

Тема сьогоднішнього пленарного засідання: «Глобальна коаліція щодо розширення програми PrEP в світі. Подальші кроки та плани на майбутнє». Модераторами були доктор Яніс Годжес-Мамелетціс (Всесвітня організація охорони здоров’я) та Віталій Андрес (Центр громадського здоров’я МОЗ України).

Старший радник UNAIDS Кейт Сабін у своїй презентації на тему «Встановлення цілей з розширення програми PrEP для ключових груп з використанням локальних даних (Швейцарія)» розповів за яким принципом вираховується кількість людей, які мають високий ризик інфікування на ВІЛ. 

Алгоритм такий: необхідно помножити загальну кількість ВІЛ-позитивного населення на частку людей, яка належить до ключових груп ризику, потім зробити аналогічно і щодо ВІЛ-негативних людей.

Баченням партнерів щодо підтримки програми PrEP в Україні поділився директор CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США) Україна  Езра Барзілай. Окрім CDC програму PrEP в Україні підтримують GF, UNAIDS, WHO, USAID та інші донори. Він каже:

«Впровадження PrEP в Україні з підтримки міжнародних донорів має амбіційні плани. Ми почали з 3000 клієнтів PrEP у 2020 році, і на 2023 рік заплановані 11 000 клієнтів».

Також відповідно до цілей CDC та проєкту PEPFAR цьогоріч уже всі АРТ-сайти мають надавати послуги PrEP, а наступного року препарати для доконтактної профілактики ВІЛ мають бути доступними у аптеках та спільнотах.

Лікар-консультант ECOM Ніколай Лунченков (Естонія) переконаний, що програми PrEP — це унікальна можливість комбінувати заходи з охорони сексуального здоров’я, зокрема і хімсекс. Хімсекс — доволі новий термін для України. Коли обидва статеві партнери перед статевим актом цілеспрямовано вживають наркотичні засоби, щоб загострити відчуття при сексі, це називається, власне, хімсексом. 

Під час панельної дискусії стейкхолдерів йшлося про особливості впровадження PrEP серед спільнот ЧСЧ, людей, які надають сексуальні послуги за винагороду, та людей, які вживають наркотики ін’єкційно. Висновки, до яких дійшли стейкхолдери: PrEP є комплексним та додатковим засобом профілактики ВІЛ і нізащо не може бути єдиним засобом контрацепції, адже він не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Власне про інфекції, що передаються статевим шляхом, у своєї доповідях розповідали доктор медицини,  медичний радник Європейського регіонального бюро ВООЗ Антонс Мозалевскіс та кандидат медичних наук, доцент ПВНЗ «Київський медичний університет» Дерев’янко Людмила. 

Завершує конференцію програмний менеджер AVAC Сіндра Фойєр із темою новітніх методів доконтактної профілактики ВІЛ. Вона розповідала про дослідження у сфері медикаментозної профілактики ВІЛ.

За результатами доповідей була представлена чорнова резолюція конференції. Переглянути відеозапис фінального дня конференції можна нижче:

Розклад (українською та англійською мовами) можна переглянути за посиланням: https://bit.ly/3pwBacF 

Версія англійською мовою за посиланням: https://youtu.be/O-oVJVVUQMo 


 

Інші новини