
Грудне вигодовування зі спокоєм і любов’ю: ЦГЗ провів вебінар для 700 учасників
Центр громадського здоров’я провів відкритий вебінар «Грудне вигодовування: зі спокоєм і любов’ю», до якого долучилися близько 700 учасників. Онлайн-захід був спрямований на підтримку матерів у період грудного вигодовування (ГВ).
Відеозапис вебінару доступний за посиланням.
Грудне вигодовування — ключовий чинник підтримки здоров'я немовлят
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ рекомендують перші шість місяців життя дитини годувати її виключно грудьми, а після початку введення прикорму продовжувати грудне вигодовування до двох років і довше, оскільки материнське молоко забезпечує дитину необхідними поживними речовинами і є одним із найважливіших чинників збереження її здоров'я
ВООЗ поставив за мету, щоб до 2025 року щонайменше 50% немовлят до шести місяців отримували тільки грудне молоко. У 2023 році в Україні виключно на грудному вигодовуванні до 6 місяців перебували 54% дітей, лише до 3 місяців — 31%, а 15% дітей почали споживати молочні суміші ще до 3 місяців.
В Україні спостерігається високий рівень раннього початку грудного вигодовування (протягом першої години після народження дитини): у 2020 році цей показник становив 66%, що перевищує загальноєвропейський рівень (57%).
Також, згідно з дослідженням поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку, проведеного в рамках Європейської ініціативи ВООЗ (COSI) у 2023-2024 р., кожна 11 дитина ніколи не перебувала на грудному вигодовуванні, а кожна 6 перебувала на грудному вигодовуванні менш ніж 1 місяць.
Жінкам на грудному вигодовуванні потрібна підтримка — особливо під час війни
Вагітність і перші місяці після народження дитини — це період значних фізіологічних та емоційних змін для жінки. Війна та пов’язані з нею виклики, як-от вимушене переміщення, стрес через повітряні тривоги та інші, тільки посилюють психологічне та фізичне навантаження на молодих матерів. Також матері можуть стикатися з браком достовірної інформації про грудне вигодовування.
Центр громадського здоров’я активно підтримує грудне вигодовування
Розуміючи важливість ГВ для дитини та для ментального добробуту матері, Центр громадського здоров’я організовує заходи, які допомагають жінкам підвищити обізнаність про грудне вигодовування і знайти відповіді на складні запитання.
У межах вебінару «Грудне вигодовування: зі спокоєм і любов’ю» експерти з грудного вигодовування розповіли про вплив тривожності та депресії на процес годування, а також дали поради щодо зниження рівня стресу. Вони також поділилися інформацією про те, чому грудне молоко є найкращим харчуванням для дитини і як подолати можливі труднощі під час цього процесу. Крім того, фахівці розвінчали поширені міфи, пов’язані з грудним вигодовуванням. Під час вебінару учасники змогли поставити питання й отримати фахові відповіді та практичні поради.
Спікерами вебінару були:
- Олександр Юрченко — заступник Генерального директора ЦГЗ;
- Алеся Азарова — засновниця Благодійного фонду «280 днів»;
- Тетяна Голота — педіатриня-неонатологиня, медична генетикиня, завідувачка відділення реабілітації дітей до 3 років ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМН України».
Активності впроваджуються за підтримки європейської ініціативи Ja Prevent NCD, що спрямована на впровадження та оцінку ефективних підходів для зниження ризику раку та інших хронічних захворювань, а також підтримку здоров’я, у різних групах населення. Особлива увага приділяється співпраці з місцевими громадами для спільного пошуку рішень. Такий підхід дозволяє розвивати стійку систему підтримки здоров’я, що є доступною для всіх, незалежно від місця проживання чи соціального статусу.