Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Лідерство: присутність людей з інвалідністю на керівних посадах допомагає формувати суспільство, де інклюзія стає нормою
03.12.2024
17:34

Міжнародний день осіб з інвалідністю: правильні слова і кілька слів про права

Війна не тільки руйнує інфраструктуру, а й завдає непоправної шкоди здоров’ю багатьох українців. Кількість людей з інвалідністю внаслідок російської агресії зростає — і не лише серед військових. Формування культури взаємоповаги та підтримки до людей з інвалідністю стає першочерговим завданням.

Тема цьогорічного Міжнародного дня людей з інвалідністю звучить як «Посилення лідерства осіб з інвалідністю в інтересах інклюзивного та сталого майбутнього». Тож ми не лише згадуємо про проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю — від дискримінації до відсутності доступу до базових послуг — а й нагадуємо про необхідність захисту їхніх прав та інклюзії в усі аспекти суспільного життя, залучення до прийняття рішень, зокрема в питаннях охорони здоров’я, освіти, праці та соціальної інклюзії.

Інтеграція та інклюзивність

Існує суттєва різниця між інтеграцією та інклюзією. Інтеграція — це процес адаптації людини до суспільства, тоді як інклюзія — це процес зміни суспільства таким чином, щоб воно включало всіх людей, незалежно від наявності чи відсутності в них інвалідності. Коли йдеться про людей з інвалідністю, поняття «інклюзія» має позитивну конотацію, тоді як «інтеграція» — негативну. Ці терміни не взаємозамінні.

Три принципи розбудови інклюзивного суспільства:

1. Рівний доступ: люди з інвалідністю мають таке ж право на доступ до освіти, медичних послуг та праці, як і будь-хто інший. Однак часто вони стикаються з системними перешкодами, які позбавляють їх цих можливостей.

2. Лідерство: присутність людей з інвалідністю на керівних посадах допомагає формувати суспільство, де інклюзія стає нормою.

3. Дестигматизація: для побудови суспільства, яке справді підтримує рівність, необхідно руйнувати стереотипи та активно боротися з дискримінацією.

Інклюзивна мова — ключовий елемент створення рівності

Повага до людей з інвалідністю має відображатися в мові. Так ми сприяємо залученню всіх до суспільного життя та створюємо безбар’єрне середовище. Невідповідна ж мова може нормалізувати дискримінацію, ізоляцію та порушення прав людини, ображати та створювати перепони для повноцінної участі в суспільному житті.

Спілкуючись із людьми з інвалідністю, дотримуйтеся простих принципів поваги та індивідуального підходу:

  • у розмові залишайтеся собою, будьте відкритими до підтримки, якщо про неї попросять;
  • звертайтеся напряму до людини, а не до її супровідника;
  • завжди запитуйте, як людині зручніше спілкуватися, наприклад, чи говорити вам голосніше або повільніше, на якій відстані вам стояти;
  • майте терпець, давайте співрозмовнику час висловити думку, а якщо щось незрозуміло, уточнюйте.

Як говорити про інвалідність

1. Ставте «людину» в центрі висловлювань. Цей підхід підкреслює, що людина важливіша за її інвалідність. Вирази на кшталт «людина з паралічем», «студенти з дислексією» або «дитина з синдромом Дауна» є коректними. Та краще завжди перепитувати, як людина бажає себе називати.

2. Уникайте стереотипів і ярликів. Інвалідність — це частина життя і розмаїття в суспільстві, а не щось «героїчне» чи «мученицьке». Такі висловлювання натякають, що коли людина з інвалідністю успішна або продуктивна — це щось нетипове. Уникайте виразів на кшталт «мужньо долають свою інвалідність». Також небажано використовувати терміни «пережив» або «перемогла» у контексті стану здоров’я.

3. Відмовтеся від поблажливих евфемізмів. Фрази на кшталт «інакше обдаровані» чи «особливі потреби» створюють враження, що опис інвалідності потрібно пом’якшувати, і можуть сприйматися як зневажливі. Евфемізми у цьому випадку заперечують реальність та є спробою уникнути згадки про інвалідність. Термін «Людина з інвалідністю» є більш нейтральним терміном, ніж «людина з інакшими можливостями».

4. Інвалідність — це не хвороба і не проблема. Медична модель розглядає інвалідність як стан здоров’я, який потрібно «вилікувати», заперечуючи права осіб з інвалідністю, тоді як благодійна модель змальовує їх як тягар або «проблему», яку мають вирішити люди без інвалідності, тим самим посилюючи стереотипи. Уникайте слова «пацієнт» до людей з інвалідністю, які не перебувають під медичним доглядом, і не характеризуйте їх за діагнозом (наприклад, «дислексик»). Фрази на кшталт «страждає на» чи «потерпає від» натякають на безпорадність і низьку якість життя; краще сказати, що хтось «має [інвалідність]». Не вживайте терміну «жертва» в контексті інвалідності, якщо це не стосується злочину чи порушення прав, адже такі слова змальовують людину як безпорадну.

5. Мова повсякденного спілкування. Більшість людей з інвалідністю нормально ставляться до більшості слів, які використовуються у повсякденному житті. Можна сказати «ходімо на прогулянку» людині, яка пересувається в кріслі колісному, або «Ви чули новини?» людині, яка не чує. Однак, фрази на кшталт «сліпий як кріт», «глухий як пень» є неприйнятними навіть для неформального спілкування. Також слід бути обережними з метафорами, наприклад, «сліпий до критики».

Неправильна термінологія також буває недоречною і образливою: уникайте фраз «у мене Альцгеймер» чи «у нього параноя», коли ви щось забули або хтось чомусь сильно не довіряє. Не використовуйте терміни, пов'язані з інвалідністю, як лайливі вислови.

Які слова вживати замість образливих чи поблажливих, як-от «глухий», «сонячні люди», чи «інвалідний візочок»?

Навчитися інклюзивного слововжитку допоможе Словник безбар’єрної мови.

Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми »Ти як?» (https://howareu.com/), ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

 

Корисні посилання:

«Безбар’єрна грамотність» від «Дія. Цифрова освіта»

Курс «Вебдоступність» від «Дія. Цифрова освіта»

Курс «Держава без бар’єрів» від «Дія. Цифрова освіта»

Курс «Інклюзивний вебдизайн» від «Дія. Цифрова освіта»

Курс «Цифрові технології для людей з інвалідністю» від «Дія. Цифрова освіта»

Курс «Захист прав людей з інвалідністю»

Курс «Формування соціальної поведінки людей з інвалідністю в критичних ситуаціях»

Курс «Відчуй. Жестова мова для всіх»

Онлайн-курс про організацію інклюзивного освітнього середовища «Школа для всіх»

Інші новини