Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
NO SMOKING FRIENDLY. З 11 липня у визначених громадських місцях заборонено курити пристрої для нагрівання тютюну
12.07.2022
16:58

NO SMOKING FRIENDLY. З 11 липня у визначених громадських місцях заборонено курити пристрої для нагрівання тютюну

11 липня 2022 року Олег Дудін, головний фахівець з поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я, узяв участь у прессніданку з нагоди набуття чинності норми антитютюнового Закону №1978-ІХ. Захід організувала громадська організація «Життя» задля інформування про нові норми захисту громадян від вторинних тютюнових та нікотинових викидів. Вони передбачають заборону куріння сигарет для нагрівання у визначених законом громадських місцях нарівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами (куріння яких заборонено з 2012 року). Також норми Закону забороняють курилки в приміщеннях підприємств усіх форм власності та надають повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові вільні від куріння місця.

«Право громадян на бездимне середовище на робочих місцях та в громадських приміщеннях буде захищено законом. Я вірю, що допоки Збройні Сили України захищають усіх нас на фронті — антитютюновий Закон №1978-ІХ працюватиме на захист здоровʼя українських дітей і молоді в тилу», — заявила Лада Булах, народний депутат України, член Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Відтак, з 11 липня 2022 року забороняється курити, вживати, використовувати:

  • пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння;
  • електронні сигарети;
  • кальяни;
  • трав’яні вироби для куріння;
  • тютюнові вироби (та предмети, пов’язані з їх вживанням).

Перелік місць, де заборонено куріння цих тютюнових та нікотинових виробів, вичерпно визначено законодавством.

«Не існує безпечного рівня вторинних тютюнових чи нікотинових викидів або диму. Законодавча заборона куріння пристроїв для нагрівання тютюну на робочих місцях та в громадських приміщеннях забезпечує найвищий рівень захисту здоров’я населення від вторинного диму. Це сприятиме зниженню рівня захворювань та передчасної смертності спричинених вторинними тютюновими та нікотиновими викидами», — повідомив Олег Дудін, головний фахівець із поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я України.

Куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну стає заборонено на рівні з сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях. Відповідальність за порушення Закону несуть як курці-порушники, так і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення. Контроль за дотриманням бездимного законодавства фізичними особами покладений на органи Нацполіції. Держпродспоживслужба веде нагляд (контроль) за субʼєктами господарювання щодо дотримання заборони куріння. Скаргу на куріння в забороненому Законом місці можна подати онлайн навіть з мобільного телефону.

«Держпродспоживслужба готова реагувати на скарги споживачів щодо випадків куріння чи вживання в заборонених місцях тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів, а тепер і пристроїв для нагрівання тютюну. Я сподіваюся, що українці, які курять, поважають оточуючих та цінують їхнє право на бездимне середовище, тож будуть дотримуватися норм бездимного законодавства», — наголосив Юрій Сахно, головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Департаменту захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами

Відповідно до Закону, адміністрації приміщень установ та закладів усіх форм власності зобов’язані розмістити інформаційне повідомлення відвідувачів про заборону куріння та вживання всіх тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів та пристроїв для нагрівання тютюну.

«З 11 липня 100% громадських приміщень та робочих місць у приміщеннях вільні від тютюнового диму та токсичних викидів електронних сигарет та кальяну. Здоров'я працівників та відвідувачів захищено законом. Дякуємо, що не курите у визначених місцях, тим паче, що майже всі місця на вулиці й надалі доступні для куріння. Повага та взаємна підтримка робить наше суспільство сильнішим для перемоги», — зазначив Дмитро Купира, виконавчий директор громадської організації «Життя».

Нагадаємо, щороку 85 тисяч українців помирають від хвороб спричинених курінням. Значної шкоди куріння завдає й економіці нашої держави: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати рік складають 3,2% ВВП України, або близько 179 млрд грн (станом на 2021 рік) внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та лікування хвороб, викликаних курінням.

Інші новини