
Підтримка грудного вигодовування медзакладами: на вебінарі ЦГЗ обговорили подальший розвиток ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини»
Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) провів вебінар «“Лікарня, доброзичлива до дитини” — сучасний стан і подальші кроки», до якого долучилися 278 учасників з регіональних центрів контролю та профілактики хвороб, департаментів охорони здоров’я і медичних закладів з різних областей.
Ініціатива «Лікарня, доброзичлива до дитини» (ЛДД) започаткована Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ для забезпечення у медзакладах умов, які сприяють підтримці грудного вигодовування (ГВ). В Україні ця ініціатива впроваджується з 1996 року.
Наразі близько 400 закладів мають статус ЛДД. Це означає, що вони мають надавати батькам необхідні знання та підтримку для успішного грудного вигодовування, а також медики, батьки та громада мають співпрацювати над створенням умов для здорового розвитку дитини.
Однак багато сертифікованих лікарень перестали відповідати стандартам ЛДД, зауважила під час онлайн-зустрічі завідувачка відділу контролю якості надання медичної допомоги НДСЛ «Охматдит» Лідія Романенко, тому необхідно оновити вимоги та посилити контроль за їх дотриманням.
Важливість ГВ для здоров’я дитини
Грудне вигодовування — один із найважливіших чинників збереження здоров'я немовлят. ВООЗ та ЮНІСЕФ рекомендують годувати дитину виключно грудним молоком перші шість місяців життя. Відтак немовлята повинні отримувати прикорм з урахуванням вікових змін у їхніх потребах поживних речовин, водночас перебуваючи на грудному вигодовуванні принаймні до дворічного віку.
«За даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році в Україні виключно на грудному вигодовуванні до 6 місяців перебували 54% дітей, до 3 місяців — 31%, а 15% дітей почали споживати молочні суміші до 3 місяців. Водночас ВООЗ поставив за мету, щоб до 2025 року щонайменше 50% немовлят до шести місяців отримували тільки грудне молоко. Також в Україні досить високий показник раннього початку (протягом першої години після народження дитини) грудного вигодовування: у 2020 він становив 66%, тоді як загальноєвропейський — 57%», — зазначив під час вебінару заступник Генерального директора ЦГЗ Олександр Юрченко.
Водночас рівень вигодовування грудним молоком дітей від шести місяців знижується. Причинами цього, за словами Олександра Юрченка, є війна та наслідкові соціально-економічні виклики, упередження деяких батьків і лікарів, а також активні маркетингові кампанії виробників дитячих сумішей.
«Відмова від грудного вигодовування збільшує ризики надмірної маси тіла та ожиріння, а також створює загрози розвитку неінфекційних захворювань у наступні періоди життя», — зауважив заступник Генерального директора ЦГЗ.
За даними дослідження поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку в Україні, проведеного у межах Європейської ініціативи ВООЗ (COSI) у 2023–2024 роках, кожна шоста дитина перебувала на грудному вигодовуванні менш ніж один місяць, а кожна одинадцята — взагалі не отримувала грудного молока.
Тому, за словами Олександра Юрченка, відновлення та зміцнення ініціативи ЛДД в Україні — це важливо для популяризації грудного вигодовування як норми, зменшення захворюваності серед немовлят, посилення підтримки матерів та інвестування в здоров'я майбутніх поколінь.
Створення банків грудного молока в Україні — нова ініціатива для підтримки здоров’я дітей
Коли материнське молоко недоступне, ВООЗ рекомендує пастеризоване донорське жіноче молоко як першу альтернативу для вигодовування передчасно народжених дітей незалежно від гестаційного віку, включно з глибоконедоношеними немовлятами (народженими до 32 тижнів вагітності) або дітей з масою тіла до 1500 г, — розповіла під час виступу на вебінарі керівниця регіонального центру підтримки грудного вигодовування Львівського обласного клінічного перинатального центру Ольга Шлемкевич.
Годування донорським молоком, навіть часткове, знижує ризик некротизуючого ентероколіту, пізнього неонатального сепсису, ретинопатії недоношених і раптової смерті немовлят. Грудне молоко, зокрема й донорське, покращує когнітивні функції у передчасно народжених дітей, сприяє оптимальному функціонуванню травної системи та зміцнює імунну систему.
В Україні віднедавна створюють банки грудного молока. Перший такий банк відкрили в Києві у 2019 році відповідно до клінічної настанови «Збирання, зберігання, транспортування, обробка та банкінг донорського жіночого молока».
«Ініціативи, як-от ЛДД, позитивно впливають на підвищення рівня грудного вигодовування у всьому світі. Створення підтримувального середовища у лікарнях допомагає матерям успішно розпочинати та підтримувати ГВ. Крім того, банки грудного молока забезпечують новонароджених безпечним, здоровим і поживним харчуванням», — зазначила педіатриня-неонатологиня, керівниця першого в Україні банку грудного молока в Перинатальному центрі м. Києва Анна Осіпова.
Цей вебінар став першим у низці заходів, запланованих Центром громадського здоров’я на 2025 рік, зазначила фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань ЦГЗ Наталя Усенко, і наголосила, що Центр планує реалізувати ініціативи, спрямовані на створення найкращих умов для здорового старту життя дитини, зосереджуючись на чотирьох ключових напрямах:
- Здорова вагітність.
- Здорове харчування.
- Безпечне середовище.
- Доступ до якісних медичних послуг.
Ці ініціативи забезпечать комплексний підхід до формування здоров’я дитини від моменту зачаття до двох років життя.
Активності впроваджуються за підтримки європейської ініціативи Ja Prevent NCD. Цей проєкт спрямований на впровадження та оцінку ефективних підходів для зниження ризику раку та інших хронічних захворювань, а також підтримку здоров’я, у різних групах населення. Особлива увага приділяється співпраці з місцевими громадами для спільного пошуку рішень. Такий підхід дозволяє розвивати стійку систему підтримки здоров’я, що є доступною для всіх, незалежно від місця проживання чи соціального статусу.