Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Шляхи ефективної боротьби із зоонозами в межах підходу «Єдине здоров’я» — обговорили під час круглого столу з Держпродспоживслужбою
09.05.2025
16:06

Шляхи ефективної боротьби із зоонозами в межах підходу «Єдине здоров’я» — обговорили під час круглого столу з Держпродспоживслужбою

Центр громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ) продовжує розвивати міжвідомчу співпрацю для підвищення ефективності епіднагляду за зоонозними хворобами — інфекціями людей, джерелом яких є тварини.

8 травня відбувся круглий стіл із представниками МОЗ України, ЦГЗ, Держпродспоживслужби, ВООЗ, центрів контролю та профілактики хвороб, а також наукових установ. 

Мета зустрічі — налагодження ефективного обміну даними між установами для посилення епіднагляду за зоонозами. Подія стала частиною впровадження підходу «Єдине здоров’я», який враховує взаємозв’язок здоров’я людей, тварин і довкілля та визначає необхідність спільних дій усіх відповідальних установ і організацій.

Наталія Бугаєнко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ, представила актуальні дані щодо поширення зоонозних/зооантропонозних хвороб серед населення України. В останні роки в Україні спостерігається зростання кількості випадків сальмонельозу, лептоспірозу та хвороби Лайма. Особливу тривогу викликає гарячка Західного Нілу: якщо у 2022 році зафіксовано 11 випадків, то у 2024 — вже 99, з яких 15 завершилися летально. Також фіксується збільшення кількості заражень гельмінтами, серед яких найчастіше — зараження токсокарозом (552 випадки у 2024 році, тоді як у 2022 році фіксували 347).

У 2024 році зареєстровано три летальних випадки сказу серед дорослого населення. За словами Олексія Клименюка, заступника начальника управління Держпродспоживслужби, епізоотична ситуація зі сказом залишається напруженою. Останні роки  кількість випадків зараження тварин сказом стрімко зросла: з 469 у 2022 році до 1214 у 2024 році.

Спільні рішення та наступні кроки

За підсумками круглого столу було прийнято рішення:

  • узгодити та доопрацювати Алгоритм взаємодії між територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Державних установ Міністерства охорони здоров'я України у випадках реагування на надзвичайні події в галузі громадського здоров’я;
  • посилити регулярний обмін даними про зоонозні хвороби серед тварин та людей між закладами громадського здоров’я та Держпродспоживслужбою.

Захід »Круглий стіл щодо посилення співпраці з Держпродспоживслужбою з питань взаємного обміну даними щодо зоонозних хвороб на національному та регіональному рівнях» пройшов у межах проєкту «Модернізація епіднагляду у сфері громадського здоров’я України» (MISUPH), що реалізується ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» в рамках програми EU4Health. 

Захід організовано за фінансової підтримки Європейського Союзу. Висловлені погляди та думки належать виключно автору(ам) і не обов'язково відображають позицію Європейського Союзу або Виконавчого агентства з питань охорони здоров'я та цифрових технологій (HaDEA). Європейський Союз та орган, що надає грант, не несуть відповідальності за зміст матеріалу.

 

Інші новини