Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вакцинація в Україні: доступний і безпечний захист від хвороб
03.05.2025
10:57

Вакцинація в Україні: доступний і безпечний захист від хвороб

Протягом усієї своєї історії людство потерпає від епідемій, нових штамів вірусів й інфекційних загроз. І лише в минулому столітті людство навчилося використовувати один із найефективніших інструментів протидії цим викликам — імунізацію.

 В Україні, як і в багатьох країнах світу, імунопрофілактика дозволила подолати або зменшити поширення таких небезпечних хвороб, як поліомієліт, дифтерія, кір, кашлюк, правець. До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, також належать: епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, ротавірусна інфекція, вітряна віспа, гепатит A, папіломавірусна інфекція та інші.

Проте, останніми роками спостерігається тривожна тенденція: рівень охоплення щепленнями знижується.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вакцинованими має бути мінімум 95% населення — це цільовий показник охоплення щепленнями для більшості обов’язкових вакцин. Саме такий рівень вакцинації необхідний для формування колективного імунітету, тобто ситуації, коли навіть ті, хто не може бути вакцинованим за станом здоров’я, залишаються захищеними завдяки високому рівню імунізації в суспільстві.

Кожне пропущене щеплення — це ризик для здоров'я дитини і для суспільства. У багатьох випадках батьки відкладають вакцинацію дітей, та й свою, через сумніви і страх, спричинені недостатньою обізнаністю або шкідливою дезінформацією. Науковці ж однозначно підтверджують як безпечність і ефективність вакцин, так і те, що вони рятують мільйони життів щороку.

Вакцинована дитина не тільки захищена сама, а й допомагає створити колективний імунітет, який оберігає тих, хто через  різні причини не може бути щеплений.

Імунізація — це доступно

Війна в Україні створила значні перешкоди для системи охорони здоров’я: порушення логістики, перебої з електропостачанням, бомбардування медичних закладів та евакуація населення. У таких умовах питання імунізації набуває ще більшої актуальності, бо є безпечним методом захисту від багатьох хвороб. 

Попри всі виклики й ризики, надання послуг з вакцинації в Україні там, де дозволяє безпекова ситуація, продовжується.

Майже 2,5 тис. закладів охорони здоров’я усіх форм власності уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за пакетом «Первинна медична допомога» та надають послуги з імунізації населенню.

Заклади, де проводять щеплення, продовжують роботу (де це дозволяє безпекова ситуація) навіть за відсутності та/або перебоїв з електропостачанням та доступу до інтернету завдяки автономним джерелам живлення.

Всі заклади охорони здоров’я, в яких проводиться вакцинація дітей та дорослих, повністю забезпечені медичними імунобіологічними препаратами відповідно до календаря профілактичних щеплень, які для громадян є безоплатними.

За підтримки міжнародних партнерів для сприяння реалізації програм імунізації в Україну поставлено та розподілено між регіонами:

  • обладнання і транспорт для дотримання вимог «холодового ланцюга» під час транспортування та зберігання вакцин;
  • вакцинальні автобуси для роботи мобільних медичних бригад.

Організовано вакцинацію маломобільним групам населення та людям, які проживають у важкодоступних населених пунктах, шляхом виїзду мобільних медичних бригад.

Кожна людина, кожна дитина має право на безоплатну вакцинацію згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Навіть без укладеної декларації з лікарем, можна звернутися до медичних закладів для отримання щеплень. Якщо ви або ваша дитина пропустили одну чи більше доз щеплення за календарем — вакцинуватися все одно можна і потрібно. Якщо ви не знаєте, проти чого і коли отримували щеплення (і чи отримували взагалі), звертайтеся до сімейного лікаря і вам призначать індивідуальний графік безоплатної вакцинації.

Коли кому вакцинуватися

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень України, дітям вакцинація проводиться, починаючи з першої доби життя. 

1 доба — від гепатиту B

3-5 діб — від туберкульозу

2 місяці — від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту,  хіб-інфекції

4 місяці — від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту,  хіб-інфекції 

6 місяців — від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту

12 місяців — від кору, паротиту, краснухи, хіб-інфекції

18 місяців — від кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту

6 років — від кору, паротиту, краснухи, поліомієліту, дифтерії, правця

14 років — від поліомієліту

16 років і кожні наступні 10 років — від дифтерії, правця. 

Детальний графік вакцинації дивіться за посиланням.

Дорослі мають вакцинуватися від дифтерії та правця раз на 10 років. А від грипу та COVID-19 рекомендується робити щеплення один раз перед початком епідсезону.

Усі вакцини, що використовуються в Україні, є якісними та безпечними. З інформацією про зареєстровані в Україні вакцини з відповідними інструкціями та реєстраційними посвідченнями можна ознайомитися на сайті Державного реєстру лікарських засобів. 

Кожен з нас може зробити внесок у спільну справу, звернувшись до лікаря й отримавши необхідні щеплення.

 

Інші новини