Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вакцинація від грипу — найкращий метод профілактики
11.10.2018
15:00

Вакцинація від грипу — найкращий метод профілактики

11 жовтня у Центрі громадського здоров’я МОЗ України відбулася акція із щеплення проти грипу. Представники ЦГЗ розпочали сезон вакцинації проти грипу зразково — самі зробили щеплення, щойно вакцини з’явилися в аптеках.

Володимир Курпіта, Генеральний директор Центру громадського здоров’я, повідомив, що 350 000 доз вакцин протягом найближчих тижнів доправлять до аптек по всій Україні.

Цьогоріч у нас будуть доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) — обидві якісні та безпечні.

Якість вакцин, котрі ввозять до країни, перевіряє Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.

Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» — від шести місяців.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.

Центр громадського здоров’я закликає керівництво закладів охорони здоров’я, підприємств та установ забезпечити вакцинування громадян, особливо із груп ризику, які щоденно працюють у колективі й наражають себе на небезпеку зараження вірусом грипу.

Запобігання грипу допоможе заощадити кошти: за різними оцінками, захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому від 420 до 2 800 грн залежно від його тяжкості, а для держави збиток становить 4 200–7 800 грн. При цьому вартість вакцини — лише 250–350 грн.

Чому потрібно вакцинуватися?

Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти цієї недуги.

Щорічна вакцинація — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Переваги вакцинації:

 • ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень меншає на 60%;
 • ймовірність смертельних випадків меншає на 80%;
 • частота госпіталізацій меншає приблизно на 50%.

Кому необхідно вакцинуватися насамперед?

Передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику:

 • медпрацівникам;
 • учителям;
 • дітям віком до п’яти років;
 • вагітним;
 • літнім людям віком від 60 років;
 • пацієнтам із хронічними захворюваннями;
 • усім, хто працює в місцях скупчення людей.

Як пройти вакцинацію?

 1. Зверніться до сімейного лікаря для медогляду.
 2. Лікар огляне вас і, якщо немає протипоказань до щеплення, видасть рецепт для придбання вакцини.
 3. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста чи безпосередньо у клініці.
  Важливо: зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.
 4. Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього. Доставити вакцину до кабінету щеплень важливо без порушень холодового ланцюга. Інакше вакцина може втратити свої якості.
  У пригоді стане спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці (близько 200 грн). Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.
 5. Отримайте щеплення.

Коли вакцинуватися?

Вакцинуватися треба до початку циркуляції вірусів грипу (це вересень-жовтень), щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні.

Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Які штами вірусу грипу прогнозовані для сезону 2018–2019?

За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть:

 • вірус, подібний до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
 • вірус, подібний до A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
 • вірус, подібний до B/Colorado/06/2017.

Саме до цих небезпечних штамів допоможуть сформувати імунітет вакцини.

Протипоказання до вакцинації:

 • гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);
 • пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
 • пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
 • пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
 • пацієнти у період одужання;
 • пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.

Інформаційна кампанія

Щоб актуалізувати питання вакцинації проти грипу, Центр громадського здоров’я та Європейське регіональне бюро ВООЗ підготували інформаційні плакати й відеоролики для чотирьох груп ризику (медпрацівників, вагітних, літніх людей та осіб із хронічними захворюваннями).

Ці інформаційні матеріали є на сайті Центру громадського здоров’я в рубриці «Матеріали з промоції здоров’я»: https://bit.ly/2C7gvVG. Закликаємо ЗМІ також поширювати ці матеріали, щоб якомога більше людей змогли вчасно себе захистити від грипу.

І головне: якщо ви захворіли — негайно зверніться до лікаря та не займайтеся самолікуванням!

Пам’ятайте, що хворий на грип або інші ГРВІ за один день можете заразити до 100 своїх колег чи випадкових перехожих!

Довідково

Центр громадського здоров’я розпочав публікувати щотижневі інформаційні бюлетені з грипу та ГРВІ.

За 40-й тиждень (01.10.2018–07.10.2018) захворюваність на грип та ГРВІ не перевищила епідемічного рівня, і це притаманно для початку епідсезону. Інтенсивний показник захворюваності на грип становить 338,9 на 100 000 населення, що на 34,7% менше епідемічного порогу по Україні.

Протягом звітного тижня на грип та ГРВІ захворіло 143 052 особи, з них 71,2% — діти віком до 17 років.

Лабораторне підтвердження циркуляції вірусів грипу серед населення відсутнє. Летальних випадків унаслідок грипу не зареєстровано.

Інші новини