День пам’яті Чорнобильської трагедії. У чому небезпека радіації для людини?
Після аварії на Чорнобильській атомній станції минуло 37 років, і вже більше року з моменту, як російські окупанти наразили весь світ на нову небезпеку, – захопивши територію ЧАЕС. Україна вже заплатила високу ціну за ліквідацію цієї глобальної ядерної катастрофи, та її наслідки ми відчуваємо й досі.
У чому небезпека радіації для здоров’я людини
Радіація може впливати на організм людини на клітинному рівні
Так, радіація може призводити як до загибелі, так і до модифікації клітин, у тому числі пошкодження ДНК. Ураження великої кількості клітин може призвести до дисфункції пошкодженого органу або навіть смерті.
Медичні наслідки впливу радіації
Ранніми медичними наслідками зазвичай є опіки шкіри, облисіння, або порушення репродуктивної функції. Клітинні мутації, які впливають на подальший поділ клітини, у підсумку можуть спричинити онкологічні захворювання. Якщо змінам піддаються клітини, що несуть спадкову інформацію, це може спричинити генетичні порушення в майбутніх поколінь.
Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС
- За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, Чорнобильська аварія є глобальною ядерною катастрофою найвищого рівня.
- За різними даними, в 1986–1987 роках у дезактивації території АЕС та прилеглої місцевості були задіяні від 200 000 до 900 000 людей. Загальну кількість евакуйованих із забруднених територій також оцінюють по-різному — від 135 000 до 350 000.
- Середня ефективна доза зовнішнього опромінення учасників ліквідації наслідків аварії, за даними Національного наукового центру радіаційної медицини, в 1986–1987 роках складала 163,7 мЗв, а в 1988–1989-х — 45,8 мЗв. Мешканці Прип’яті під час евакуації отримали дози 11–19 мЗв.
- Погіршення здоров’я як у ліквідаторів, так і потерпілих від наслідків аварії реєструють за всіма класами хвороб. Окрім цього, безумовно погіршується демографічна ситуація. Частково показники дитячої смертності в забруднених районах були вищими за «чисті» райони.
- Експертами Національного наукового центру радіаційної медицини було зафіксовано драматичне зростання захворюваності на рак щитоподібної залози в тих, хто був опромінений у дитячому віці (0–14 років).
- Очевидна чітка тенденція до затримки фізичного розвитку у дітей із радіоактивно забруднених територій, а також погіршення соматичного і психічного здоров’я за всіма класами хвороб, зокрема, патологія щитоподібної залози, порушення регуляції з боку імунної, ендокринної й нервової систем.
Сьогодні світ має пам’ятати про недопустимість подібного лиха в майбутньому і не дозволити росії використовувати об’єкти атомної енергетики для шантажу та погроз, що є порушенням принципів ООН, Статуту ООН, міжнародного права та Статуту МАГАТЕ.
Читайте також:
Можливі наслідки радіаційного опромінення та забруднення для здоров'я