Для ефективності антитютюнових заходів необхідно посилити контроль за дотриманням законодавства - результати дослідження
Ефективність антитютюнових заходів гальмується через обмежені можливості контролю дотримання відповідного законодавства, низьку обізнаність населення та вплив тютюнової індустрії.
Про це свідчать результати дослідження стану дотримання антитютюнового законодавства, проведеного Центром громадського здоров’я і регіональними Центрами контролю та профілактики хвороб, у Запорізькій, Львівській, Кіровоградській та Хмельницькій областях.
Основою антитютюнової політики в Україні є законодавство, яке:
- забороняє куріння в громадських місцях;
- продаж ароматизованих сигарет;
- обмежує рекламу і стимулювання продажу тютюнових виробів;
- передбачає оновлене маркування пачок сигарет із QR-кодом, що веде до сервісу відмови від куріння «Я кидаю курити». (https://stopsmoking.org.ua/)
Дослідження Центру виявило системні порушення, зокрема недотримання вимог чинного законодавства щодо створення простору, вільного від куріння, недостатню інформованість населення та персоналу закладів, а також використання маркетингу для стимулювання продажу тютюнових та нікотинових виробів.
Які є шляхи розв'язання проблеми
Методологія проведеного дослідження може стати ефективним робочим інструментом для місцевих органів влади, установ і організацій, які формують стратегії та політики боротьби з тютюном, та всіх громадян, які прагнуть жити у «бездимній» країні.
Міжсекторна співпраця допоможе забезпечити належне виконання чинних законів і зберегти здоров’я населення, адже для зменшення вживання тютюну потрібні не лише нові нормативно-правові акти, а й неухильне їх дотримання.
Повний текст аналітичного звіту за результатами оцінки ситуації щодо дотримання антитютюнового законодавства у Запорізькій, Львівській, Кіровоградській та Хмельницькій областях доступний за посиланням: https://tinyurl.com/mr422djt