Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Франція та Україна посилюють співпрацю у сфері наркополітики та доступу до медичних послуг
23.05.2025
16:14

Франція та Україна посилюють співпрацю у сфері наркополітики та доступу до медичних послуг

Київ, 23 травня 2025 року — Франція та Україна роблять новий крок у співпраці у сфері охорони здоров'я, запустивши амбітний проєкт, спрямований на посилення національної наркополітики та покращення доступу до медичних послуг для людей, які вживають психоактивні речовини.

У п'ятницю 23 травня, ДУ «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» (ЦГЗ) та французька державна агенція Expertise France розпочали нову трирічну ініціативу у Києві. Проєкт спрямований на підтримку більш ефективної, злагодженої та інклюзивної національної відповіді на розлади, пов'язані з вживанням психоактивних речовин. Ініціатива із бюджетом 1,41 млн євро фінансується в рамках L'Initiative — інструменту Міністерства Європи та закордонних справ Франції з реагування на пандемії, який доповнює зусилля Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (Глобальний фонд) на рівні країни.

Цей проєкт — важлива віха у двосторонньому співробітництві між Францією та Україною: вперше для боротьби з наркозалежністю надається пряма підтримка українській державній установі, а саме Центру громадського здоров'я.

«Цей проєкт є важливим кроком вперед для нашої системи охорони здоров'я, — зауважила Ольга Гвоздецька, заступниця генерального директора Центру громадського здоров'я. — Він посилює наші можливості з профілактики та лікування розладів, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин, відповідно до європейських стандартів, за яких головна увага приділяється саме людям, котрі постраждали від них».

За реалізації Центру громадського здоров'я МОЗ України проєкт спрямований на розробку національної відповіді, в основі якої лежать дотримання прав людини, науково доказова інформація та найкращий міжнародний досвід. Проєкт побудований навколо чотирьох ключових операційних цілей:

  • посилення національної координації та управління у сфері наркополітики шляхом підтримки організаційного розвитку ЦГЗ, налагодження механізмів діалогу з міжнародними партнерами та узгодження з директивами ЄС;
  • покращення якості послуг з профілактики, діагностики та лікування розладів, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин, шляхом навчання медичних працівників, поширення науково доказових стандартів надання медичної допомоги, та розробки інноваційних моделей надання допомоги;
  • створення національної системи управління даними та раннього попередження для моніторингу тенденцій вживання психоактивних речовин, прогнозування кризових ситуацій у сфері охорони здоров'я та формування державної політики;
  • розбудова технічної спроможності закладів охорони здоров'я для ефективнішої допомоги людям, які вживають наркотики, зосереджуючись на гендерно-чутливих підходах та залучаючи до прийняття рішень представників спільнот, які стикнулися з проблемою вживання наркотичних речовин. 

Опорний проєкт в умовах надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров'я

Тривала війна, соціальна нестабільність та перевантаження системи охорони здоров'я сприяє підвищенню рівня вживання психоактивних речовин в Україні. У 2023 році понад 500 000 людей з розладами, пов'язаними з вживанням психоактивних речовин, отримали допомогу. Проте доступ до послуг допомоги залишається обмеженим і фрагментарним, особливо для споживачів стимуляторів і груп населення, які стикаються зі стигмою. Україна також залишається країною, де рівні поширення ВІЛ та вірусних гепатитів одні з найвищих у Східній Європі.

Цей проєкт спрямований на вирішення нагальної потреби: створення злагодженої та ефективної національної відповіді на проблему вживання психоактивних речовин, зокрема завдяки посиленню громадського здоров'я, профілактики ВІЛ та вірусних гепатитів, застосуванню підходу зменшення шкоди та захисту прав людини. Україна потребує повноцінної національної наркополітики та нормативно-правової бази, що відповідає європейським стандартам. Доступ до лікування, зменшення шкоди та психосоціальної підтримки залишається нерівномірним і недостатнім.

Новий крок у сталому партнерстві з Францією

З початку війни у 2022 році Франція через інструмент L'Initiative залучила понад 9 мільйонів євро на підтримку заходів у сфері охорони здоров'я в Україні. Ці кошти допомогли зберегти доступ до лікування ВІЛ та туберкульозу для ключових груп населення, підтримати медичних працівників та зміцнити мережі громад, які займаються профілактикою та зменшенням шкоди.

«Підтримка Франції через Expertise France відображає чіткий намір: зробити охорону здоров'я наріжним каменем співпраці з Україною, — заявив технічний директор департаменту охорони здоров'я Expertise France Ерік Флетело. — Цей проєкт розбудовується завдяки залученню L'Initiative, що зміцнює стратегічне партнерство, спрямоване на забезпечення прав людини та рівного доступу до медичної допомоги для всіх».

Пряма підтримка, яка надається Центру громадського здоров'я, є логічним продовженням вже розпочатих зусиль і свідчить про довгострокову відданість Франції справі зміцнення систем охорони здоров'я. Підтримка через безпосередню співпрацю з національною державною установою, яку Франція надає цього разу, цілком відповідає духу суверенності, сталості та відповідності національним пріоритетам.

Таке розширення масштабів співпраці свідчить про новий етап партнерства між Францією та Україною у сфері охорони здоров'я — партнерства, що ґрунтується на експертному діалозі, взаємній довірі та спільному формуванні сталих відповідей на актуальні виклики у сфері громадського здоров'я.

 Про Центр громадського здоров’я України

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України (ЦГЗ) — санітарно-профілактичний заклад охорони здоров’я, головними завданнями якого є епідеміологічний нагляд, захист населення від інфекційних та неінфекційних захворювань, лабораторна діяльність, біологічна безпека та біологічний захист.

ЦГЗ є провідним органом Міністерства охорони здоров'я України з питань громадського здоров'я та реагування на інфекційні та неінфекційні захворювання, біобезпеки та біозахисту, імунопрофілактики, лабораторної діагностики інфекційних захворювань, а також гігієнічного та мікробіологічного моніторингу впливу довкілля на здоров’я людини. ЦГЗ також виконує функції національного координатора з впровадження Міжнародних медико-санітарних правил та забезпечує міжсекторну взаємодію під час реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я. 

ЦГЗ працює над розширенням доступу до послуг з профілактики, зменшення шкоди, лікування та реабілітації для людей, які вживають наркотики, керуючись принципами доказової медицини та дотримання прав людини. 

ЦГЗ співпрацює з українськими регіональними центрами з контролю та профілактики хвороб, закладами охорони здоров'я, громадськими організаціями та міжнародними партнерами задля розбудови стійкої та орієнтованої на потреби людей системи громадського здоров'я, яка відповідає європейським стандартам.

 Про L’Initiative / Expertise France

L'Initiative — запущений у Франції наприкінці 2011 року механізм для підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. L'Initiative забезпечує технічну допомогу та підтримує каталітичні проєкти у 40 країнах — реципієнтах Глобального фонду з метою підвищення ефективності грантів та посилення їх впливу на здоров'я населення. Таким чином, внесок L'Initiative допомагає забезпечувати ефективність заходів, які реалізуються у відповідь на пандемії.

Інструмент L’Initiative продемонстрував свою каталітичну роль, розбудовуючи потенціал ключових учасників у сфері охорони здоров'я — зокрема громадянське суспільство та дослідницькі організації — удосконалюючи інституційні, політичні та соціальні механізми, підтримуючи інновації та зміцнюючи системи охорони здоров'я.

Механізм L'Initiative реалізується агентством міжнародного технічного співробітництва Expertise France (French Agency for Development Group) і повністю фінансується Міністерством Європи та закордонних справ Франції, яке є його наглядовим органом.

Більше інформації: linitiative.expertisefrance.fr/en 

 КОНТАКТИ ДЛЯ ЗМІ

ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»

 вул. Ярославська, 41, Київ, 04071, Україна

Тел: +380 44 334 56 89

Email: info@phc.org.ua 

Website: phc.org.ua

 L’Initiative / Expertise France

Ерік Флетело — Технічний директор

 eric.fleutelot@expertisefrance.fr

 

Інші новини