Харчування дітей та мінімізація ризиків метгемоглобінемії
Нітрати — це хімічні речовини, що зустрічаються в природі та містяться в рослинах і ґрунті. Вони можуть спричинити в дітей розвиток дуже рідкісної та небезпечної форми анемії — метгемоглобінемії.
Нітрати можна знайти не тільки в овочах, а в багатьох харчових продуктах, куди вони потрапляють завдяки азотним добривам та стокам із ферм у місцеві джерела води.
Коли нітрати вступають в реакцію з гемоглобіном, вони здатні перетворюватися в нітрити (солі азотної кислоти), так утворюється метгемоглобін. Важливо, що метгемоглобінемія — це тяжкий стан, пов'язаний з отруєннями нітратами, у немовлят майже завжди спричиняється вживанням дитячої суміші, приготовленої з використанням неякісної води, а не вживанням дитячого харчування домашнього приготування. Грудне вигодовування є безпечним від нітратів, навіть якщо матері п'ють забруднену нітратами воду.
Існує кілька факторів, що впливають на захворюваність на метгемоглобінемію в дитинстві:
- pH шлунка у немовлят вище, ніж у дітей старшого віку та дорослих, що призводить до швидкого розмноження кишкової флори, яка може відновлювати нітрати з їжі до нітритів.
- Фетальний гемоглобін, переважна форма у немовлят віком до 3 місяців, легше окислюється до метгемоглобіну нітритом, ніж дорослий гемоглобін.
Симптоми метгемоглобінемії включають:
- синюватий відтінок шкіри;
- стомлюваність;
- головний біль;
- задишку.
Щоб мінімізувати вплив нітратів на здоров’я вашої дитини, варто взяти до уваги прості правила:
- Уникайте додавання зелених листових овочів, кабачків, огірків та коренеплодів до 6-8 місяців.
- Найвищий рівень нітратів знаходиться в зелених листових овочах: латуку, шпинаті, зеленій цибулі. Зазвичай рівень нітратів у цих овочах є безпечним для здоров'я більшості дітей, однак немовлята та діти від 1 до 3 років, які споживають велику кількість зелених листових овочів (понад 200 г у певний день) з високим рівнем нітратів, можуть піддаватися ризику метгемоглобінемії.
- Рекомендується не давати зелені листові овочі дітям, які страждають на бактеріальні шлунково-кишкові інфекції, оскільки ці інфекції призводять до вищої конверсії нітратів у нітрити, що збільшує ризик метгемоглобінемії.
- Перетворення нітратів на нітрити пришвидшується, якщо зробити з овочів пюре. При приготуванні такої страви не використовуйте воду, що залишилася при відварюванні овочів або приготуванні на пару. Багато нітратів видаляються з овочів у процесі приготування, тому просто додайте свіжу кип'ячену воду, коли настане час робити пюре.
- Неправильне зберігання приготовлених листових овочів, як-от овочів, що зберігаються при кімнатній температурі протягом тривалого часу, також може призвести до перетворення нітратів на нітрити.
- Дослідження показали, що рівень нітратів збільшується з часом зберігання, якщо тільки овочі не були заморожені. Серед продуктів з високим вмістом нітратів вибирайте заморожені овочі замість свіжих; а при використанні свіжих овочів для приготування домашнього дитячого харчування, готуйте їжу одразу та заморожуйте додаткові порції.
- Овочі, вирощені в країнах Північної Європи зазвичай мають вищий вміст нітратів внаслідок меншого впливу сонячного світла. Також вміст нітратів знижується при підвищенні температури повітря. Більший вміст нітратів спостерігається в ранніх та парникових овочах, особливо у кабачках, листовій зелені. Тому при приготуванні їжі для дитини віддають перевагу сезонним овочам, які дозрівають влітку, при високій освітленості та високій температурі повітря.
- Нітрати у концентрації до 100 частин на мільйон не впливають на грудне молоко матері. Тому не варто турбуватися, що грудне вигодовування може негативно вплинути на дитину.
- Перевірте систему водопостачання вашого будинку. Рівень нітратів має бути <10 ppm. Якщо рівень високий, видаліть нітрати за допомогою систем очищення зворотним осмосом або іншим.
- При купівлі овочів та листової зелені, намагайтеся уникати стихійних ринків, надавайте перевагу магазинам, що співпрацюють з перевіреними постачальниками.