Не як годинник: що відбувається з менструацією під час стресу
Людський організм — складна система, у якій кожен компонент працює за законами, і всі впливи пов’язані. Одним із головних регуляторів того, як функціонує наше тіло, є баланс гормонів, у тому числі статевих, які у свою чергу тісно пов’язані з безліччю факторів. Сильний стрес, як позитивний, так і негативний, може істотно позначатися на рівнях гормонів, а ті — проявлятися у процесах в організмі, зокрема менструації.
Під час війни цілком достатньо зрозумілих причин для порушення циклу, яким вважається термін між місячними:
- менше 21 дня;
- більше 35 днів.
Найчастішою причиною нерегулярної менструації є саме нервове напруження, зміна умов і обставин життя, що торкнулися буквально всіх зараз. Проте різні організми реагуватимуть на стрес по-різному — в одних це може призвести до тривалої затримки, в інших — взагалі не позначиться на менструації.
Серед інших причин порушення циклу:
- незвичне фізичне навантаження;
- вагітність;
- обмежене харчування та схуднення;
- недостатня кількість води;
- запальні захворювання та інфекції, у тому числі такі, що передаються статевим шляхом;
- порушення роботи ендокринних органів;
- синдром полікістозних яєчників;
- інші хронічні захворювання.
Якщо ви помітили затримку менструації, насамперед зробіть тест на вагітність. Також зверніть увагу на наявність ознак запалення чи інфекції (дискомфорт, печіння в ділянці статевих органів, незвичні виділення). Згадайте, чи не було незахищеного сексу (або ви не змогли проконтролювати цілісність презервативу). Зверніть увагу на своє харчування — чи достатньо ви їсте та п’єте? Також важливо отримати консультацію гінеколога, принаймні онлайн; контакти лікарів, які консультують під час війни, можна знайти в мережі.