ВООЗ оновлює політику щодо молекулярних аналізів, які використовують для діагностики туберкульозу
Діагностика туберкульозу та резистентності до рифампіцину в усьому світі не є досконалою. Щоб розв’язати цю проблему, ВООЗ оновила політику стосовно молекулярних аналізів, котрі використовують як початкові тести для діагностики туберкульозу та резистентності до рифампіцину.
У грудні 2019 року відбулася нарада незалежної групи ВООЗ із розробки керівних принципів, де було розглянуто відповідні оновлення. Детальні рекомендації будуть опубліковані 2020 року як частина Зведених настанов з діагностики ТБ. Вони міститимуть значно вдосконалений підхід до діагностики туберкульозу в дорослих і дітей, зокрема, його резистентних до рифампіцину форм. Про це йдеться у Ключовому оновленні щодо нових молекулярних аналізів, оприлюдненому ВООЗ у швидкому повідомленні 13 січня цього року.
Основні зміни:
-
висока діагностична точність та покращення результатів аналізу Xpert MTB/RIF (затвердженого ВООЗ у 2010 році) як первинного тесту для діагностики легеневого туберкульозу та виявлення резистентності до рифампіцину;
-
висока діагностична точність аналізу Xpert Ultra (аналіз наступного покоління для Xpert MTB/RIF), випущеного виробником 2018 року;
-
покращена діагностика резистентності у дітей за допомогою будь-якого аналізу на конкретних зразках, таких як мокротиння, кал, носоглоткові та шлункові проби;
-
покращена діагностика туберкульозу і його резистентних форм за допомогою будь-якого аналізу у пацієнтів із позалегеневим туберкульозом.
В Україні системи Xpert MTB/RIF впроваджують із 2012 року з поступовим розширенням доступу до обладнання. Його встановлено в мікробіологічних лабораторіях, регіональних протитуберкульозних центрах, поліклініках первинної медичної допомоги, центрах СНІДу, лікарнях пенітенціарної системи та закладах Міністерства оборони України.
Виявлення випадків туберкульозу молекулярними методами тестування поліпшилося на 49% порівняно з 2013 роком і тепер становить близько 95%.
Відповідно до міжнародних рекомендацій, з 2018 року Україна використовує молекулярні методи (GeneXpert) як первинні діагностичні тести.
Для швидшого отримання результатів лабораторних досліджень упроваджено інформаційну систему GxAlert, яка дає змогу контролювати роботу комплексів GeneXpert у режимі реального часу та керувати запасом картриджів і частотою помилок.
У 2019 році здійснено повномасштабне впровадження чутливіших картриджів Ultra у співпраці з Національною референс-лабораторією з мікробіологічної діагностики туберкульозу за підтримки гранту Глобального фонду.
Завдяки системній роботі, регулярному профілактичному обслуговуванню обладнання і технічній допомозі з боку Центру громадського здоров’я України та Національної референс-лабораторії з мікробіологічної діагностики туберкульозу вдалося знизити рівень помилок під час досліджень до 1,7%, що менше навіть за технічні рекомендації виробника.
Для покращення використання систем Xpert з урахуванням нової інформації від ВООЗ необхідно:
-
забезпечити 100% доступу населення із ознаками туберкульозу, важкодоступних і вразливих груп до молекулярних методів шляхом розробки клінічних маршрутів для пацієнтів та своєчасного транспортування якісних біоматеріалів;
-
збільшити кількість систем цього методу діагностики — зараз таку можливість розглядають у рамках реалізації наступного траншу коштів гранту Глобального фонду;
-
оновити алгоритми та методичні рекомендації для регіональних фахівців, які діагностують ТБ, з урахуванням актуальної інформації ВООЗ;
-
здійснювати моніторинг та оцінювання діяльності лабораторії за допомогою цифрових приладів.
Зусилля із діагностики туберкульозу, а надто його стійких форм, мають важливе значення для:
-
припинення глобальної епідемії туберкульозу;
-
реалізації стратегії ВООЗ щодо боротьби з туберкульозом;
-
досягнення цілей сталого розвитку ООН.