Показники стигми і дискримінації щодо ЛЖВ знижуються – результати дослідження
6-го жовтня 2016 року відбувся круглий стіл, присвячений презентації результатів національного дослідження «Показник рівня стигми ЛЖВ – Індекс Стигми 2016», за участю представників УЦКС, ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», її регіональних відділень, інших організацій та установ. Представниками АЦ «Соціоконсалтинг» було презентовано результати дослідження, яке в Україні проведено вже втретє та мало на меті визначення динаміки щодо проявів стигми та дискримінації, реалізації прав людини серед ЛЖВ. Дослідження проводилось ЛЖВ для ЛЖВ за єдиною методикою.
Результати дослідження засвідчують зниження показника стигми і дискримінації щодо людей, що живуть з ВІЛ, порівняно з попередніми періодами, у медичній сфері (з 22% у 2010 р. до 8% у 2016 р.), сфері соціальних послуг ( з 5% у 2010 р. до 2% у 2016 р.) та з боку соціального оточення (з 51% у 2010 р. до 31% у 2016 р.). Високим, попри незначне зниження, залишається показник самостигматизації ЛЖВ: значення цього показника зменшилось з 82% у 2010 р. лише до 76% у 2016 р.
Під час круглого столу було представлено показники стигми і дискримінації у контексті каскаду послуг з ВІЛ. Так, ЛЖВ, яким встановлено результати ВІЛ-обстеження нещодавно, відмічають покращення якості консультування та раніше звертаються за медичною допомогою (показники становили 71 та 77% для ЛЖВ зі стажем життя з ВІЛ 1-4 роки чи менше 1 року, відповідно).
Респонденти дослідження відмічають високу доступність АРТ. Відповідний показни зріс з 81% у 2010 р. до 95% у 2016 р.
Також, в ході круглого столу було представлено результати діяльності Мережі людей, що живуть з ВІЛ зі зменшення стигми та дискримінації ЛЖВ та обговорено подальше використання результатів дослідження.
Від ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України» у заході взяли участь заступник директора Щербінська А.М., лікар-епідеміолог Алексєєва А.І.
Дослідження «Показник рівня стигми ЛЖВ – Індекс Стигми 2016» проведено в 12 регіонах країни та охопило 1500 респондентів.