#ЗахистиСерце: Правила першої допомоги та роботи з автоматичним зовнішнім дефібрилятором
Більше 60% випадків смертей в Україні припадає на серцево-судинні захворювання. І треба розуміти, що будь-хто з нас може стати свідком раптового серцевого нападу. Завжди важливо не розгубитись і знати, як саме допомогти людині. Вчасна та правильна перша допомога може врятувати життя.
Про серцево-легеневу реанімацію, зокрема й з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора, який є у багатьох громадських місцях, розповідає старший інструктор FAST Олександр Диба.
АЗД (автоматизований зовнішній дефібрилятор) — це пристрій, який наносить контрольований електричний розряд з метою усунення фібриляції та повернення нормального ритму серцевих скорочень. АЗД дуже точно інтерпретують серцевий ритм і є безпечними та ефективними, навіть коли ними користуються непрофесіонали, тому не треба боятись, треба — діяти. Місце розташування дефібрилятора у громадських місцях позначається чіткою інформативною вивіскою.
Як користуватися автоматичним зовнішнім дефібрилятором?
- Щойно на місце допомоги постраждалому принесуть АЗД, або якщо такий вже є на місці, увімкніть його.
- Прикріпіть електродні наліпки до оголеної грудної клітки постраждалого так, як показано на АЗД або на наліпках.
- Якщо на місці події знаходиться більше одного рятувальника, робіть серцевого-легеневу реанімацію, поки інший рятувальник прикріплює наліпки.
- Дотримуйтесь голосових (та/або візуальних) підказок АЗД.
- Переконайтеся, що ніхто не торкається до постраждалого в той час, коли дефібрилятор аналізує серцевий ритм.
- Якщо пристрій сигналізує про подачу розряду, переконайтеся, що ніхто не торкається постраждалого та натисніть кнопку подачі розряду, як буде запропоновано.
- Після голосового підтвердження приладом про відправку розряду негайно розпочніть серцево-легеневу реанімацію.
- Якщо пристрій покаже, що подача розряду не потрібна, негайно розпочніть серцево-легеневу реанімацію.
- У будь-якому випадку продовжуйте СЛР, як це запропоновано АЗД.
Інформацію підготовано спільно з сертифікованими інструкторами FAST, відповідно до міжнародних рекомендацій та порядку надання першої допомоги, затвердженого МОЗ України.