Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Здоров’я матерів і немовлят — це основа здорових спільнот і надія на краще майбутнє
07.04.2025
18:07

Здоров’я матерів і немовлят — це основа здорових спільнот і надія на краще майбутнє

Сьогодні весь світ відзначає день здоров’я. Започаткований 7 квітня 1950 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я цей день нагадує нам про спільну відповідальність за добробут суспільства, про важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому та привертає увагу до глобальних проблем у сфері охорони здоров’я.

У 2025 році Всесвітній день здоровʼя проходить під гаслом «Здоровий початок — обнадійливе майбутнє», який закликає уряди та професійні спільноти активізувати зусилля задля зниження смертності матерів і новонароджених, та надати пріоритет довгостроковому здоров'ю та добробуту жінок.

До Всесвітнього дня здоров’я розповідаємо про ключову проблематику в галузі громадського здоров’я в цілому і здоров’я матерів зокрема, а також ділимося порадами, як його зберегти.

Імунізація захищає і нас, і наших майбутніх дітей

Одним із найважливіших інструментів для збереження здоров’я населення є вакцинація проти інфекційних хвороб дорослих дітей. А вакцинація під час вагітності захищає і матір, і її майбутню дитину.

Під час виступу до Всесвітнього дня здоров’я в Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця Генеральний директор Центру громадського здоров’я, доктор медичних наук Михайло Росада звернув увагу до проблеми недостатнього рівня охоплення щепленнями в Україні:

«Завдяки вакцинації щороку вдається врятувати близько трьох мільйонів дітей. Людство перемогло натуральну віспу; захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, кір. Проте виклики залишаються: недостатня обізнаність населення, недовіра до вакцинації та дезінформація створюють загрози для здоровʼя людей. У 2024 році показники охоплення плановою вакцинацією за Календарем профілактичних щеплень в Україні є недостатніми для забезпечення епідемічного благополуччя  в країні. По жодному з антигенів не досягнуто показника 95%, при достатній забезпеченості регіонів медичними імунобіологічними препаратами».

Антибіотики рятують життя, але скоро це може змінитися

Іншою запорукою збереження здоров’я людей є спільна протидія антимікробній резистентності (АМР). Завдання населення — дотримуватися правил гігієни та використовувати лікарські препарати виключно за призначенням лікаря (особливо антибіотики), а завдання медичної спільноти — дотримуватися стандартів застосування антимікробних препаратів і вимог чинного законодавства  з інфекційного контролю.

«Нині ж антимікробна резистентність залишається глобальною проблемою, яка загрожує життю мільйонів людей. Через нераціональне використання антибіотиків і недотримання санітарних норм у закладах охорони здоровʼя бактерії стають стійкими до лікування. Хвороби, які завдяки антибіотикам перетворилися на легкий дискомфорт, можуть знову стати смертельно небезпечними. За даними дослідження ВООЗ у 87 країнах, понад 50% небезпечних інфекцій стають резистентними до лікування антибіотиками. Стійкість бактерій до 2050 року може призводити до 10 мільйонів смертей щороку, якщо антибактеріальні препарати втратять свою ефективність», — наголосив Михайло Росада.

Важливу роль у боротьбі з інфекційними хворобами та АМР відіграють лабораторні дослідження. 75 українських лабораторій увійшли до національної мережі епіднагляду, яка є частиною мереж GLASS і CAESAR. Вони дозволяють своєчасно діагностувати захворювання, відстежувати резистентність збудників та запроваджувати ефективні стратегії лікування та профілактики.

Проблема материнської смертності залишається актуальною

Про критичну важливість питання материнської смертності свідчить, на жаль, і статистика. За актуальними даними близько 300 000 жінок щороку втрачають життя через вагітність або пологи, понад 2 мільйони немовлят помирають у перший місяць життя і ще близько 2 мільйонів народжуються мертвими. Тобто це приблизно одна смерть кожні 7 секунд. Смерть, якій можна було запобігти.

Дбати про психічне здоров’я — це не соромно

За даними ВООЗ, близько 10% вагітних жінок і 13% жінок після пологів і понад 10% чоловіків у перинатальний період відчувають депресію чи тривогу. Психологічна підтримка близьких потрібна як вагітним, так і молодим матерям і батькам у перші тижні після пологів.

Також через війну за прогнозами ВООЗ майже 10 мільйонів людей в Україні мають ризик розвитку депресії, тривожності, ПТСР та інших психічних розладів. Це спонукає створювати більше програм підтримки й активніше працювати над усуненням стигми, пов'язаної з психічним здоров'ям.

Здоровий спосіб життя — здоров’я наших дітей

Центр громадського здоров’я активно сприяє підтримці здоров’я матері та дитини через надання корисної інформації про здоров’я, що стосується вагітності, пологів і післяпологового періоду.

З початку 2025 року Центром громадського здоров’я було розроблено ряд інформаційно-просвітницьких матеріалів для вагітних жінок та медиків, зокрема розроблено навчальний курс для лікарів на тему мотиваційного консультування.

Дотримуватися засад здорового способу життя потрібно не лише вагітним чи жінкам, які планують вагітність, а й усім людям, незалежно від віку і статі.

Регулярні медичні обстеження та дослідження допоможуть вчасно виявити захворювання на ранніх стадіях. При цьому лікар обов’язково проконсультує вас стосовно:

- контролю артеріального тиску;

- вимірювання глюкози крові та холестерину тощо;

Відмова від вживання тютюну покращить якість вашого життя і здоров’я. Якщо вам складно відмовитись самостійно — скористайтеся безоплатним сервісом «Я кидаю курити!».

Відмова від вживання алкоголю — це завжди правильне рішення. Особливо небезпечний алкоголь під час вагітності.

Здорове харчування та регулярна рухова активність допоможуть краще почуватися, мати більше сил, зміцнити серцево-судинну систему й імунітет. Радимо прочитати:

Інші новини