Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
1 орган — понад 500 функцій і 5 порад для здоров’я печінки
19.04.2025
09:54

1 орган — понад 500 функцій і 5 порад для здоров’я печінки

Печінка — це тихий герой нашого тіла, без якого організм просто не може функціонувати. У Всесвітній день здоров’я печінки Центр громадського здоров’я нагадує, у чому важливість цього органа та як допомогти йому залишатися здоровим.

Основні функції печінки

Печінка виконує понад 500 життєво важливих функцій. Зважаючи на таке навантаження, в пригоді стає її дивовижна здатність до регенерації — печінка може відновитися до нормального розміру, навіть коли залишається тільки 10% маси здорової тканини.

Печінка регулює рівень цукру і холестерину в крові, виробляє жовч, виводить токсини, генерує білки, зберігає вітаміни, утворює та розчиняє жири, а ще знешкоджує ліки, стероїдні гормони та алкоголь.

Важливою є її метаболічна функція: печінка контролює рівень глюкози, накопичуючи її у вигляді глікогену. Глікоген здатен поглинати воду в шість разів більше за власну вагу, тож печінка виконує також функцію зберігання води в організмі.

Вона зберігає важливі вітаміни — A, D, E, K, B12, а також мінерали, зокрема залізо та мідь.

Крім того, печінка синтезує білки, зокрема ті, що необхідні для зупинки кровотеч під час травм.

Печінка — головний фільтр організму

Печінка нейтралізує шкідливі речовини, які проходять через неї, завдяки спеціалізованим клітинам Купфера, і метаболізують різні сполуки через жовчний міхур і кишківник.

Якщо печінка перестає виконувати свої функції, токсини накопичуються в крові, що впливає на роботу мозку. Це може призвести до печінкової енцефалопатії, а згодом — і до коми.

Небезпеки для печінки

На печінку впливають такі руйнівні чинники:

  • вірусні гепатити A, B, C, D, E та аутоімунні хвороби;
  • неправильне харчування та ожиріння;
  • вживання алкоголю;
  • вуличні наркотики та токсичні хімікати;
  • генетичні ураження.

5 порад, як підтримати здоров’я печінки

Слідкуйте за харчуванням

Уникайте продуктів з високим вмістом цукру, трансжирів та насичених жирів. Найбільше насичених жирів в обробленому м'ясі, наприклад, в сосисках, шинці, бургерах.

Вживання занадто великої кількості насичених жирів може підвищити рівень холестерину в крові.

Вживайте щодня:

  • свіжі овочі та фрукти (броколі, шпинат, буряк, яблука);
  • цільнозернові продукти (вівсянка, гречка, бурий рис);
  • бобові (сочевиця, нут, квасоля);
  • горіхи та насіння (ліщина, волоські горіхи, льон);
  • жирну рибу (лосось, скумбрія, сардини);
  • рослинні олії холодного віджиму (лляна, оливкова).

Таке харчування знижує ризик розвитку діабету II типу, ожиріння, покращує обмін речовин.

Від алкоголю відмовтесь, а натуральну каву — пийте

Алкоголь — один із найнебезпечніших чинників для печінки. Навіть невеликі дози можуть підвищити ризик розвитку раку печінки. За даними ВООЗ 77,4% населення України вживали алкоголь щонайменше раз протягом року (2023), з них 49% зловживали алкоголем. 

Не споживайте газовані особливо солодкі напої: найкраща рідина – вода.

Кава — саме натуральна, без молока, а не розчинна чи її екстракти, — навпаки, може бути корисною: вона містить речовини, що захищають печінку. Крім того, вона допомагає знизити ризик розвитку раку печінки зокрема і серед в людей, які хворіли на гепатит.

Рухайтеся

Щоденні 30 хвилин руху можуть суттєво знизити навантаження на печінку. Виберіть заняття, яке вам подобається. Це можуть бути танці, їзда на велосипеді, плавання чи йога. Навіть зниження ваги на 5–10% покращує обмін речовин і зменшує запалення.

Уникайте «детоксів»

Жодні соки чи пігулки не «очищають» печінку. Цим займаються виключно її ферменти. Багато БАДів можуть бути шкідливими: наприклад, екстракти зеленого чаю, чистотілу, омели, звіробою мають гепатотоксичний ефект — тобто потенційно можуть пошкодити печінку, а не «почистити».

Перевіряйтеся на гепатити

Хронічні гепатити B і C часто не мають симптомів. Водночас за оцінками ВООЗ, 254 млн людей у світі мають хронічний гепатит B, 50 млн — C. Вчасне тестування дає змогу виявити захворювання на ранній стадії і вчасно розпочати лікування та запобігти серйозним ускладненням.

Якщо ви мали контакти, які є потенційно небезпечними для інфікування гепатитами В і С (з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини): зверніться до сімейного лікаря для проходження експрес-тесту на виявлення гепатитів B і C. Тестування безоплатне за Програмою медичних гарантій. 

Інтерактивна карта для пошуку пунктів тестування — на сайті Центру громадського здоров’я: https://phc.org.ua

У разі виявлення вірусного гепатиту важливо пам’ятати, що разом із лікуванням здорове харчування, відмова від алкоголю та регулярна рухова активність можуть значно уповільнити розвиток хвороби.

 

Інші новини