Вакцинація у похилому віці — це внесок у довголіття
Запровадження вакцинації змінило життя дітей, захистивши їх від виснажливих і небезпечних для життя хвороб. Так само цілющо вакцинація може вплинути й на здорове старіння, кажуть експерти.
У нещодавній публікації у науковому журналі «Science Translational Medicine» міжнародна група науковців окреслила потенційний спосіб використання вакцин для поліпшення здоров'я і добробуту людей похилого віку.
«Здорове старіння має на меті сповільнити процес погіршення здоров'я з віком, — заявила Аурелія Нгуєн, директорка альянсу вакцин «Gavi» та одна з учасниць дослідження. — Вакцини для дорослих, за умови їхнього правильного застосування, мають значний потенціал для сприяння здоровому старінню і є ключовим інструментом для покращення здоров'я та соціально-економічного добробуту населення, яке старіє».
Коли настає похилий вік?
За класифікацією ВООЗ до категорії людей похилого віку належать особи віком старше 60 років. В Україні громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року. Тобто люди віком від 58 років шести місяців.
Чому важливо вакцинуватись у похилому віці?
Старіння організму характеризується зниженням його здатності підтримувати стабільний внутрішній стан (гомеостаз). Причиною цього є поступове зниження імунної відповіді, пов’язане зі старінням (так зване «імуностаріння»), яке часто посилюється наявністю супутніх захворювань.
У процесі старіння погіршується адаптація організму до ендогенного та екзогенного стресу, що зрештою призводить до підвищеної вразливості перед інфекційними захворюваннями.
Інфекції у людей похилого віку часто мають нетипові клінічні симптоми, які затримують діагностику і ускладнюють лікування. Інфекційні захворювання є однією з найпоширеніших причин смерті осіб похилого віку — понад 33% — особливо за наявності супутніх захворювань.
Наскільки безпечна вакцинація для людей похилого віку?
Вакцини отримують схвалення для використання тільки після проходження суворих клінічних випробувань, які включають учасників різних вікових груп, зокрема людей похилого віку, які погоджуються на участь у дослідженні.
Існують також системи моніторингу вакцин, які контролюють якість вакцини з моменту вироблення до моменту її введення.
Які щеплення необхідно отримати людям похилого віку?
Дифтерія та правець
Важливо пам'ятати, що захворіти на смертельно-небезпечні інфекційні захворювання можна у будь-якому віці. Люди старшої вікової категорії мають проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця раз на десять років з моменту останнього щеплення проти цих хвороб (або негайно після отримання травми, внаслідок якої є ризик захворіти на правець, якщо з моменту останнього щеплення минуло п’ять років).
Якщо в родині літньої людини є немовля, то така людина може ревакцинуватися вакциною АаКДП-М не лише проти дифтерії та правця, а й проти кашлюку — для зменшення ризику інфікування та передачі захворювання дитині, для якої кашлюк може бути смертельно небезпечним.
Вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правця входить до Національного календаря профілактичних щеплень в Україні та є безоплатними. Щоб отримати щеплення проти цих хвороб, зверніться до сімейного лікаря.
COVID-19
У невакцинованих людей похилого віку вищий ризик важкого перебігу COVID-19, який може призвести госпіталізації. Найбільшу кількість летальних випадків серед хворих на ковід становлять особи похилого віку. Водночас серед вакцинованих проти COVID-19 осіб старше 65 років ризик госпіталізації внаслідок хвороби знижується на 94% (дані CDC).
Щеплення від COVID-19 можна отримати безоплатно, звернувшись до пункту щеплень, або до свого сімейного лікаря.
Грип
Грип у людей похилого віку без вакцинації може перебігати у важкій формі та призвести до таких ускладнень як пневмонія (запалення легень) або й смерть. Ризик виникнення ускладнень вищий, якщо особа похилого віку має хронічне захворювання: цукровий діабет, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання.
Проти грипу можна вакцинуватися самому або подарувати захист рідним, придбавши вакцину в аптечних пунктах, або звернувшись до закладу охорони здоров’я, де надається послуга з вакцинації.
Рішення вакцинуватися — завжди вчасне
Також нагадуємо, що з 1 серпня в Україні триває кампанія з додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення у попередні роки. Якщо ви не знаєте свого вакцинального статусу чи пропустили планову вакцинацію, зверніться до свого сімейного лікаря, щоб отримати щеплення.
Своєчасна вакцинація у будь-якому віці — це простий спосіб зберегти здоров’я на довгі роки.