
В Україну надійшло 111 100 доз вакцини від дифтерії та правця для дітей
В Україну надійшло 111 100 доз вакцини АДП для вакцинації дітей 6 років від дифтерії та правця.
Ці вакцини Україна отримує в рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я з Глобальним альянсом з вакцин та імунізації (Gavi). Угоду про партнерство між Gavi та Україною підписали наприкінці 2024 року. За нею частину вакцин на підтримку національної програми з імунізації, відповідно до національної Стратегії розвитку імунопрофілактики до 2030 року (https://bit.ly/3J6egmU), фінансує Gavi. У межах даного партнерства закупівлю та доставку вакцин до країни здійснює ЮНІСЕФ. Розподіл вакцин до областей координує Центр громадського здоров’я.
Наразі вакцини зберігаються на національному складі з дотриманням належних температурних умов. До регіональних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) вакцина постачається за температури від +2℃ до +8℃. ЦКПХ розподіляє отримані вакцини до закладів охорони здоровʼя (ЗОЗ). І ЦКПХ, і ЗОЗ обладнані сучасними системами холодового ланцюга для відстеження температури зберігання вакцин.
Для кого вакцина АДП
Вакцина АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий) використовується для планової ревакцинації дітей у 6 років від дифтерії та правця. Якщо дитина пропустила планове щеплення, потрібно якнайшвидше його зробити — для цього зверніться до сімейного лікаря, терапевта, педіатра або ж до найближчого закладу охорони здоров’я. Усі щеплення за календарем профілактичних щеплень надаються безоплатно.
Чим небезпечні дифтерія та правець
Дифтерійний токсин — один із найсильніших токсинів у природі. Потрапивши в кров, він може вражати нерви, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, призвести до паралічу цих м’язів і навіть до зупинки дихання. Крім нервової системи, токсин може вразити нирки, спричинити серцево-судинну недостатність і набряк головного мозку.
Збудник дифтерії передається під час кашлю, чхання, поцілунків, через контакт із забрудненими збудником поверхнями, предметами побуту, а також через заражені продукти та воду.
Правець — інфекційне захворювання, яке проявляється болісними судомами, під час яких можуть виникати розриви м’язів і переломи кісток, можливий інфаркт міокарда, внутрішньочерепні крововиливи, кома. Летальність від правця може сягати 80%.
Збудник правця потрапляє в рану з ґрунтом або під час ушкодження шкіри через уколи колючками, подряпини, укуси диких та домашніх тварин, побутові травми тощо.
Єдиним і ефективним захистом від цих хвороб є вакцинація.